Diyarbakır Mutfağı...

Diyarbakır Mutfağı...

Eğitimci Filiz Parlak bu kez Diyarbakır yöresine ait Ermenice, Arapça, Kürtçe, Zazaca dillerinde ve Diyarbakır lehçesine ait tariflerinde yer aldığı 350 yöresel yemek...

Hevselin Bereketi Diyarbakır Mutfağı...
 
Diyarbakır’da Aile Ekonomisi ve Beslenme üzerine 30 yıl çeşitli eğitim alanlarında çalışmalar yürüten Eğitimci Filiz Parlak bu kez Diyarbakır yöresine ait Ermenice, Arapça, Kürtçe, Zazaca dillerinde ve Diyarbakır lehçesine ait tariflerinde yer aldığı 350 yöresel yemeği Hevselin Bereketi kitabında bir araya getirdi.
 
Diyarbakır'ın zengin yemek kültürünün Türkiye ve dünyaya tanıtılması amacıyla 4 farklı dile ait 350 Diyarbakır yemeği gün yüzüne çıkarıldı.
 
Diyarbakır'da Aile Ekonomisi ve Beslenme üzerine 30 yıl çeşitli eğitim alanlarında çalışmalar yürüten Eğitimci Filiz Parlak bu kez Diyarbakır yöresine ait Ermenice, Arapça, Kürtçe, Zazaca dillerinde ve Diyarbakır lehçesine ait tariflerinde yer aldığı 350 yöresel yemek Hevselin Bereketi kitabında bir araya getirdi.
 
Yöresel Yemek
 
TOBB Diyarbakır İl Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi, Diyarbakır Hevsel Mutfağı Araştırma ve Tanıtma Derneği Kurucu Başkanı Filiz Parlak Diyarbakır Tarihi Zerzevan Konağında, Diyarbakır'ın yemek kültürü üzerine bir söyleşi düzenledi. Söyleşide tarihten günümüze Diyarbakır'ın mutfak kültürü ele alınarak yöresel yemeklerin tarifleri verildi. 
 
1964 Diyarbakır Doğumlu Emekli eğitimci iş kadını Filiz Parlak, Diyarbakır'da 30 yıl çeşitli eğitim alanlarında yapmış olduğu çalışmalara bir yenisini daha ekledi. 
 
2002 Yılında Diyarbakır'a ait en iyi lezzetlerden Meftune isimli kültürel yemek kitabını yazan Parlak, 2004 yılında Meftune-Diyarbakır mutfağının geliştirilmiş ikinci kitabını çıkardı. Aradan geçen 17 yılın ardından bu kez 4 farklı dile ait Diyarbakır'a has 350 farklı yemeği gün yüzüne çıkardı.
 
Eğitim Kalanı                 
 
Hevselin Bereketi Diyarbakır Mutfağı...
Diyarbakır'da uzun yıllar eğitimci olarak görev yapan Parlak, yöresel mutfaklarımızdan Diyarbakır'ın ülkemizin tarihi, kültürü ve yöresel zenginliği ile adını sıkça duyurmuş kentlerinden biri olduğunu belirterek, ''Bir hayli uzun bir geçmişinin ve dolu bir tarihinin olması şehir hakkında merak edilen de birçok şey olduğu anlamına geliyor. 
 
Özellikle Diyarbakır mutfağı yöresel lezzetleri deneyimlemek için tercih edebileceğiniz en dolu mutfaklardan biridir. 
 
Diyarbakır'ı yöresel lezzetleri ile bu kadar ünlü yapan birçok faktör bulunuyor. Bu faktörlerden ilki ise şehirde uzun yıllardır yaşamın sürüyor olmasıdır. Bundan yüzyıllar öncesinde dahi yaşam izleri olduğu bilinen Diyarbakır oldukça yoğun bir kültüre sahip. 
 
Birçok kültüre ev sahipliği yapan bu toprakların her kültürden aldığı bazı izler de bulunuyor. Türk mutfağı yemek arşivinde Diyarbakır'ın yöresel lezzetleri de bu nedenle oldukça zengindir. 
 
Hevselin Bereketi kitabımda bu topraklarda yaşam sürmüş Ermenice, Arapça, Kürtçe, Zazaca dillerinde ve Diyarbakır lehçesine ait 350 yemeğimizin yanı sıra yerel ürünlerle yapılan yeni reçeteleri de ele aldım'' dedi.
 
Diyarbakır’da Aile Ekonomisi ve Beslenme üzerine 30 yıl çeşitli eğitim alanlarında çalışmalar yürüten Eğitimci Filiz Parlak bu kez Diyarbakır yöresine ait Ermenice, Arapça, Kürtçe, Zazaca dillerinde ve Diyarbakır lehçesine ait tariflerinde yer aldığı 350 yöresel yemeği Hevselin Bereketi kitabında bir araya getirdi. 
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Diyarbakır İl Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi, Diyarbakır Hevsel Mutfağı Araştırma ve Tanıtma Derneği Kurucu Başkanı Filiz Parlak Diyarbakır Tarihi Zerzevan Konağında, Diyarbakır’ın yemek kültürü üzerine bir söyleşi düzenledi. Söyleşide tarihten günümüze Diyarbakır’ın mutfak kültürü ele alınarak yöresel yemeklerin tarifleri verildi.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler