Turunç Kabuğu Reçeli

Turunç Kabuğu Reçeli

Yöresel lezzet taşıyıcılarımızdan Behiye Özdemir’in kaleminden Turunç Kabuğu Reçelini yöreye has tarifi ile mutfaklarınıza getirdik. Muğla mutfak kültürü 'nde En iyi reçel tariflerinden

Turunç Kabuğu Reçeli
Yöresel Lezzet Taşıyıcısı "Behiye Özdemir"
 
Muğla mutfak kültüründe Turunç Kabuğu Reçeli nasıl yapılır? En önemli kış hazırlıklarından Turunç Kabuğu Reçeli yapabilmek için hangi malzemeler gereklidir? Muğla lezzetlerinden Turunç Kabuğu Reçeli yaparken nelere dikkate edilir?
 
Türk aşçı haberleri olarak yöresel lezzet taşıyıcılarımızdan Behiye Özdemir’in kaleminden Turunç Kabuğu Reçelini yöreye has tarifi ile mutfaklarınıza getirdik…
 
En iyi reçel tariflerinden Turunç Kabuğu Reçeli nasıl yapılır?
Yöresel reçel çeşitlerimizden Turunç Kabuğu Reçeli için kullanılan malzemeler nelerdir?
 
*      15 adet turunç
*      1 kg şeker
*      1 kg su
*      1 limon suyu
 
Muğla’da yapılan reçel çeşitlerinden Turunç Kabuğu Reçeli yapılış tarifi:
 
Bölgemiz narenciye açısından zengin bir bölge biliyorsunuz. Mandalinler, limonlar, portakallar, turunçlar bol bol var. Turunç reçelini geçen sene yapmıştım.
 
Turunç kabuklarını rendenin ince tarafı ile incecik rendeliyoruz ve dilimleyip kabukların içindeki beyaz kısımları temizliyoruz. 
 
Kabukları rulo yapıp pamuklu ipe dizip, sıcak suya atıp 5 dk kaynatıp suyunu döküyoruz. 
 
Sonra soğuk suyun içine atıp, günde iki kere suyunu değiştirip acısı geçinceye kadar bekletiyoruz. 
 
Şeker ile suyu karıştırıp kaynatıyoruz, kaynayınca içine turunç kabuklarını atıp bir saat kadar kaynatıyoruz, limon suyunu ekleyip kıvam alınca ocaktan alıyoruz.
 
Geleneksel Türk mutfağında Yöresel Lezzet Taşıyıcılarından Behiye Özdemir ‘e mevcut bilgileri dahilinde mutfağımıza katkılarından dolayı teşekkür eder çalışmalarında başarılar dileriz...


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler