loader
Terbiyeli Dana Şiş Kebab Tarifi

Terbiyeli Dana Şiş Kebab Tarifi

Türk Aşçı Haberleri olarak Geleneksel Türk Mutfağında dana etinden yapılan Nefis et yemeklerinden olan nefis “Terbiyeli...

Osmanlı ve Türk Mutfağı ile saray mutfağında sığır eti pek kullanılmazdı. Balkanlardan gelen kuzu etleri tercih edilir, ama bu kuzular Anadolu’ya geçmez İstanbul’da tüketilirdi.  Kuzu eti Anadolu mutfak kültüründe tercih edilen en önemli kırmızı et idi. Geleneksel Türk Mutfağında son dönemde “dana eti” de tercih edilen etler arasına girdi.
 
Türk Aşçı Haberleri olarak Geleneksel Türk Mutfağında dana etinden yapılan Nefis et yemeklerinden olan nefis “Terbiyeli Dana Şiş Kebab” tarifini hazırladık. Yorumlarınızı eksik etmeyiniz lütfen.
 
Bonfile Nedir, Bonfile Eti Hayvanın Neresidir ve Bonfile Eti Nasıl Pişirilir?
Et önemli bir protein kaynağıdır. Ancak bazen insanlar et alırken bonfile nedir, bonfile eti hayvanın neresidir bilmezler. Bu da bazen insanların kandırılmasına da yol açabilmektedir. Bonfile diye hayvanın daha ucuz, lezzetsiz yeri verilebilmektedir. Bonfile, hayvanların sırt kısmında bulunan yumuşak, az yağlı et parçasıdır. 
 
Hayvanın en güzel eti bonfile olduğundan hem lezzetli hem de maliyeti fazladır. Büyükbaş veya küçükbaş hayvanlarda bulunan bonfile isteğe göre farklı şekillerde pişirilmektedir. Bonfileler çok pişmiş, orta pişmiş ve az pişmiş olarak soframıza gelmektedir. Hayvanların en güzel yeri olan bonfileler birçok insanın damak tadına hitap etmektedir.
 
PİLAVLARBonfile nasıl pişirilir, merak edenlere kısaca anlatalım. Bonfile etinin kullanılacak yemeğe göre pişirilme teknikleri vardır. Sosla hazırlanan bonfileler şerit şeklinde kesilip, iyice soslandıktan sonra yemek olarak pişirilip soframıza gelir. Eğer ki lezzetli bonfile etimizi mangalda yapacaksak o zaman bonfile parçalarımızı daha iyi keserek mangal partisine hazırlamalıyız. Eğer bonfilelerimizi yağsız tavada veya yağda kızartacaksak o zaman bonfileleri ince ince dövdürmekte yarar vardır. 
 
İri bonfile parçaları rosto olarak da pişirilebilmektedir. Bonfile hayvanın en lezzetli yeri olduğundan her türlü pişirilme tekniğinden harikalar yaratır. Ana yemeklerinizde bonfile oldukça lezzetli ve göze hitap eden bir seçim olacaktır. Bonfilenin yanına alternatif lezzet olarak damak zevkinizle bütünleşen değişik sebze veya pürelerle farklı sunum şekilleri yakalayabilirsiniz.
 
Terbiyeli Dana Şiş Kebab Tarifi
Terbiyeli Dana Şiş Kebab kullanılan Malzemeler;
 
*     500 gr dana bonfıle
*     Et yağı
*     Çöp şiş
*     Krema
*     Zeytinyağı
*     Tane bilye kekik
*     Tane karabiber
*     Soya sosu
*     Taze biberiye
*     Taze kekik
*     Tane kişniş
 
Terbiyeli Dana Şiş Kebab Yapılış tarifi
Dana bonfileyi ve et  yağlarını çöp şişlere takılabilecek boyutta, küp şekerden biraz daha büyük olacak şekilde doğrayın.
 
Diğer tarafta bir kabın içerisinde; 
*     2 su bardağı zeytinyağı, 
*     1 ufak boy krema 
*     çekilmiş tane karabiberleri karıştırın. 
 
ANTEP MUTFAĞITaze kişnişleri ve bilye kekikleri elinizle ufalayarak sosa ekleyin. 
Yarım çay bardağı soya sosunu tuz yerine terbiye ye ekledikten sonra taze biberiye ve kekikleri de koyarak işlemi tamamlayın. 
Artık etleri içerisinde dinlendireceğimiz ve lezzetlerine lezzet katacağınız sırrımız hazır. 
Etleri güzelce hazırladığınız terbiye ile buluşturun ve ağzı kapalı bir şekilde 4 ile 12 saat arasında dinlenmeye bırakın. 
Ne kadar uzun süre dinlendirirseniz etlerin bu sosu daha çok çekmesini sağlarsınız.
Dinlenme işlemi bittikten sonra etleri ve yağı 3’e 1 oranında şişe dizip ızgarada pişirmeye hazır hale getirebilirsiniz.
 
Terbiyeli Dana Şiş Kebab Not: 
Sıvı karışımının içerisindeki zeytinyağı ve krema dengesini istediğiniz yoğunluğa göre ayarlayabilirsiniz. 
Kıvam olarak ne çok sıvı ne çok yoğun yani boza kıvamında olmalı. 
Soya sosunu iste damak tadınıza uygun olarak ayarlayarak tuzluluk oranını değiştirebilirsiniz.
 
Bonfile Hayvanın Neresidir?
Çoğunlukla büyükbaş hayvanlardan alınan bonfile, hayvanın sırt kısmında sokumun yanında yer almaktadır. Sokum ve antrikotun daha derininden sıyrılarak alınan bonfile, hemen hemen en yağsız ve sinirsiz bölge kabul edilmektedir. Ayrıca saf et olduğu için bonfilede kemik bulunmamaktadır. Arzunuza göre farklı lezzetlerle bir araya gelen bonfileyi restoranlarda yiyebilirsiniz. Bunun yanında et pişirme tekniklerine hakim olan herkes evde kendi sofrasında bonfile lezzetini tadabilir.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler