loader
Akkuş Kuru Fasulyesi Tarifi

Akkuş Kuru Fasulyesi Tarifi

Akkuş Kuru Fasulyesi Tarifi, Osmanlı Saray Mutfağı, Yöresel Mutfaklar, Geleneksel Türk Mutfağı, Etli Yemekler...

Akkuş Kuru Fasulyesi  Tarifi
Akkuş Kuru Fasulyesi Malzemesi :
 
*   ½ kg Akkuş Kuru Fasulyesi
*   1 yemek kaşığı Tereyağ
*   1 adet orta boy kuru soğan
*   1 yemek kaşığı biber salçası
*   100 gr. kıyma
*   1 çay kaşığı tuz, 
*   Pul biber
 
Akkuş Kuru Fasulyesi Yapılış Tarifi
Fasulye akşamdan ıslatılır. Soğan ince ince doğranıp yağda pembeleşinceye kadar kavrulur. Kıyma ve salça ilave edilerek 2-3 dakika daha kavrulur. Akşamdan ıslatılmış ve süzülmüş fasulyeler üzerine dökülür. 
 
Tuz ve üzerine sıcak su ilave edilir ve kaynamaya başlayınca ateşin altı kısılarak fasulyeler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Arzuya göre içine pul biber ilave edilir. Sıcak servis yapılır.
 
Akkuş Kuru Fasulyesi Not: 
Akkuş kuru fasulyesinin özelliği çabuk pişmesidir. Dağılmaması için özellikle düdüklü tencerede pişirilmesi önerilmemektedir. Ayrıca çok lezzetli olduğundan kıyma koymadan da pişirilebilir. Osmanlı Saray Mutfağı, Yöresel Mutfaklar, Geleneksel Türk Mutfağı, Etli Yemekler, Fırın Yemekleri, Kıymalı Yemekler, Tencere Yemekleri Kategorisindedir.
 
Evliya Çelebinin Kayıtlarında  Ve Osmanlı Saray Mutfağından Osmanlıda Kuru fasulye Hakkında Bazı  Dipnotlar;
Kuru fasulye Amerika’dan gelmiştir ve tarihimizde geçmişi en fazla 200 yıla dayanır. Daha önce Anadolu’da bilinen sadece kuru bakla ve börülce var. Taze fasulye ise yaklaşık olarak 1730'lar da görülmektedir..!
 
Fasulye, patates, hindi, kakao, mısır, bazı kabak çeşitleri Amerika kıtasının keşfinden sonra, yani 15. yüzyıldan sonra Osmanlı mutfağına girdi. Kuru fasulye Amerika’dan gelmeden önce börülce ve bakla vardı..!
 
Dernschwam’ın verdiği bilgilere göre;
halkın yediği yemek sınırlı çeşittedir: Halkın genellikle “Bütün bir yıl yedikleri peynir, ekmek, soğan, sarımsak, turp ve meyvedir. Başlıca yemekleri çorba, bulgur, bezelye, mercimek, taze ve kuru fasulye ve benzeri şeylerdir. Bu yemeklerde bir parça koyun eti bulunur. Sığır etini sevmezler ve yadırgarlar”. Ayrıca, yağsız, tuzsuz ve sirkesiz salata, havuç, pancar hıyar, kabak, karpuz da yiyecekler arasındadır.
 
Kuru fasulye Amerika’dan gelmiştir ve tarihimizde geçmişi en fazla 200 yıla dayanır. Daha önce Anadolu’da bilinen sadece kuru bakla ve börülce var. Taze fasulye ise yaklaşık olarak 1730'lar da görülmektedir..!

   • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler