loader
Cevizli Oturtma Tarifi

Cevizli Oturtma Tarifi

Cevizli Oturtma Tarifi, Normal şartlarda bile hacılara yeterince yiyecek sağlamanın mesele olduğu görülüyor...

 
Evliya Çelebi'nin Diliyle
Normal şartlarda bile hacılara yeterince yiyecek sağlamanın mesele olduğu görülüyor. Mısırlı hacıların Mekke' den dönerken açlıktan ölmemeleri için tüccarların verdikleri iki üç bin deve yükü bakla, arpa, pirinç, un, bal, yağ ve peksimet ve yüzlerce deve yükü Nil suyu, hacıların dostlarının da verdikleri binlerce kutu nöbet şekeri, helvalar, tatlılar ve yoğurt, askerlerin gözetiminde dönüş yolunun ortasında bulunan Ezlem'e götürülürdü. Bu uzun yiyecek listesine Evliya Çelebi, "kuş sütü ve yumurtası"nı da ilave ediyor [X 233]. "Osmanlı Saray Mutfağı"
 
Cevizli Oturtma Tarifi
Cevizli Oturtma Kullanılan Malzemeler 
 
*    2 Kg. Un
*    3 Paket Tereyağ
*    2 Kg. Ceviz İçi
*    200 Gr Yoğurt
*    3 Çorba Kaşığı Yoğurt
*    2 Çorba Kaşığı Sıvı Yağ,
*    2 Kg. Şeker
*    2 Kg. Buğday Nişastası
*    Az Tuz
*    Orta Boy Geniş Kenarlı Tepsi 
 
Cevizli Oturtma Yapılış Tarifi
Yumurta, yoğurt, bir paket yumuşatılmış tereyağ, sıvıyağ, 2 çorba kaşığı şeker ve az tuz ile hamur yoğurulup dinlenmeye bırakılır. 
 
15 dakika kadar dinlendikten sonra bezeler yapılıp kenara bırakılır. Oklava ile bezelerin altına ve üzerine nişasta konularak çok ince yufkalar açılmaya başlar. 
 
Açılan yufkaların üzerine havanda kırılmış cevizler döşenip yufka tekrar oklavaya sarılır bir tarafından sıkıştırılarak oklavadan çıkartılıp eşit aralıklar ile kesilip dik bir durumda altı yağlanmış tepsiye dizilir. 
 
Üzerine kızdırılmış tereyağ haşlanıp fırına verilip kazırması sağlanır. Diğer taraftan şeker miktarı kadar su ilave edilip şerbeti yapılıp sıcak olarak şerbetlenip bir saat bekledikten sonra servise hazırlanır 
 


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler