loader
Satır Eti Tarifi

Satır Eti Tarifi "Satır Kıyması"

Satır Eti Tarifi, Satır Kıyması, Yöresel Mutfaklarımızdan Edirne Ve Çevresine Ait Geleneksel Türk Mutfağındaki...

 
Satır Eti "Satır Kıyması" ; Yöresel Mutfaklarımızdan Edirne Ve Çevresine Ait Geleneksel Türk Mutfağındaki Kıymalı Yemeklerimizden İleri Gelenleridir. Zaman Zaman Osmanlı Saray Mutfağının Da Özel Menüleri Arasında Yerini Almıştır. Geleneksel Olarak Günümüzde Basta Edirne Ve Çevresinde Olmak Üzere Kıymalı Yemekler ve Izgaralar Kategorisinde Bir Çok Bölgemizde De İlgili Özel Restoranlarda Ve Ahali De İse Halen Geleneksel Adetleri Yaşatan Aileler Tarafından  Halen Yapılmaktadır.
 
Satır Eti Tarifi
Satır Eti Yapılış Tarifi
Satır eti diğer etlerden ayıran en büyük özellik lezzetidir. Kullanılan et, Güney Trakya Bölgesi’nin doğal ortamlarında yetişen yonca, kekik, buğday, arpa ve mısır gibi doğal ürünlerle beslenen ve ağırlığı 18 kg civarında olan kıvırcık cinsi süt kuzularından sağlanır. 
 
Satır et yapılmak için kesilen kuzu’nun eti, buzdolabında artı 4 derecede iki gün bekletilir. Daha sonra özel bir satır ile tahta kütük üzerinde mercimek büyüklüğünde oluncaya kadar kıyılır. 
 
Hazırlanan 1 kg ete sadece 5 gram tuz atılır. Başka bir katkı maddesi karıştırılmaz. Çift taraflı tel ızgaraya pişmemiş hali ile 180 gram olarak konulan satır et, meşe kömüründe pişirilerek servis edilir. 


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler