loader
Ekşili Köfte Tarifi

Ekşili Köfte Tarifi

Ekşili Köfte Tarifi, Osmanlı saray mutfağında ve geleneksel Türk mutfağında etli yemekler, fırın yemekleri...

 
Osmanlı saray mutfağında ve geleneksel Türk mutfağında etli yemekler, fırın yemekleri, kıymalı yemekler, tencere yemekleri sofraların vazgeçilmez çeşitlerinden biriydi. Bu yemekler bölgesel mutfaklarımızda ve yöresel mutfaklarımızda da ahali tarafında tercih edilerek coğrafyadaki ürünler dikkate alınarak halen yaşatılmaktadır.
 
Ekşili Köfte Tarifi
Kullanılan Malzemeler 
 
*    1⁄2 Kg. Taze Süt Kuzusu Kıyması
*    1-1,5 Çay Bardağı Pirinç
*    3 Yumurta Sarısı ( Bir Tanesi Köfte İçine Bir Tanesi Terbiyesi İçin)
*    2-3 Demet Maydanoz
*    Bir Çorba Kaşığı Tereyağ 
 
Ekşili Köfte Yapılış Tarifi
Maydanozlar yıkanarak ince ince kıyılır, 3te 2 si düz bir tepsiye serilir, diğer taraftan kıyma içine yıkanmış pirinç, bir yumurta sarısı ve maydanozlar iyice karıştırılarak yoğrulur. 
 
Karışımdan küçük yuvarlaklar halinde köfteler yapılmaya başlanır ve bu arada pişirilecek tencereye2-3 su bardağı su ve bir çorba kaşığı tereyağ, az tuz konup ateşin altı yakılır. 
 
Su kaynamaya başladığı zamanlar yapılan köfteler birer birer suyun içine bırakılıp birbirine yapışmaması için dağılmaması da dikkate alınarak karıştırılıp kısık ateşte 15-20 dakika kaynatılır. 
 
Ateşin altı kapatıldıktan sonra diğer bir kapta bir veya tercihe göre yumurta sarısı ile yarım limon suyu iyice çırpılarak terbiye yapılır. 
 


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler