Banduma Tarifi - Kastamonu

Banduma Tarifi - Kastamonu

Banduma Tarifi ; Yöresel Mutfaklarımızdan Kastamonu Ve Çevresine Ait Geleneksel Türk Mutfağındaki Tavuklu Yemeklerimiz dendir. Zaman Zaman Osmanlı Saray Mutfağının..

Banduma Tarifi  ; Yöresel Mutfaklarımızdan Kastamonu Ve Çevresine Ait Geleneksel Türk Mutfağındaki Tavuklu  Yemeklerimizden dir. Zaman Zaman Osmanlı Saray Mutfağının Da Özel Menüleri Arasında Yerini Almıştır. Geleneksel Olarak Günümüzde Basta Kastamonu Ve Çevresinde Olmak Üzere Bir Çok Bölgemizde De İlgili Özel Restoranlarda Ve Ahali De İse Halen Geleneksel Adetleri Yaşatan Aileler Tarafından  Halen Yapılmaktadır.
 
Banduma Tarifi - Kastamonu Mutfağı
Banduma Malzemeler: 
 
*   1 Kg.Lık Böreklik Un, 
*   150 Gr. Ceviz İçi, 
*   Yarım Hindi, 
*   50 Gr. Tereyağı, 
*   Tuz
 
Banduma Hazırlanış Tarifi :
Önce hindi pişirilerek suyu elde edilir. Sonra un su ve tuz ile yoğrulur. Bu hamur yufka haline getirilerek pişirilir.
Ceviz içi ufalanarak bir tepsi içinde önceden kızartılmış tereyağı ile yağlanır. 
Pişirilen hamurlar yufka halinde iken rulo şeklinde kesilir ve hazırlanmış olan hindi suyuna bandırılarak bir tepsiye dizilir.
Bu tepsideki hamurların üzerine hindi eti parçaları ve ufalanarak yağlanmış ceviz içi konur ve yine hindi suyu ilave edilerek ocakta altı kızarana kadar pişirilir.
Ocaktan çıkınca eritilmiş tereyağı dökülerek servise hazır hale getirilir.
 
Kastamonu Mutfağı Hakkında Genel Bilgiler...
Bir Karadeniz Bölgesi ili olan Kastamonu yemek kültüründe zengin bir mutfağa sahiptir. Bu zenginliğin başlıca sebebi; bitki örtüsündeki çeşitlilik ve doğaya bağlı olarak yetiştirilen hayvan varlığıdır.
 
Yiyecek olarak kullanılan yabani otlar ve bitkiler ile birlikte her türlü sebze ve meyve de Kastamonu topraklarında yetiştirilmektedir. Yine bunlar arasında, dağ çileği ve mantar da bulunmaktadır.
 
Türkiye’nin en kaliteli ve en güzel sarımsağı olarak kabul edilen sarımsak bu topraklarda yetişen özel lezzetlerdendir. Aynı zamanda ihracatının da yapıldığı sarımsağın her yıl festivali de düzenlenmektedir.
 
Bunlar ile birlikte; 
pirinç, buğday, elma ve şekerpancarı da tarımsal faaliyetler de öne çıkan yiyeceklerdendir.
 
Kastamonu’ya özgü lezzetlerden biri de; 
Üryani eriğidir.  Bu eriği yöreye özgü yapan ise; sadece Kastamonu’da yemenin mümkün olmasıdır.
Kastamonu bölgesine ait 812 çeşit yiyecek derlemesi yapılmıştır. Bunlardan 38 çeşit çorba, ve 51 çeşit ekmek tarifi görülmektedir.
 
Türk Aşçı Haberleri İlgili Tarif İçin Alternatif Tavsiye;
Sizler için İnternet üzerinde yapmış olduğumuz bir araştırmada takipçilerimize layık bulduğumuz “Banduma Tarifi” ile ilgili alternatif bir videonun sunumundan da faydalanabilirsiniz
 

Türk Aşçı Haberleri Olarak;
Türk aşçı haberleri olarak sizler için hazırlamış olduğumuz bu nefis ve lezzetli yemek tariflerini denediğinizde sayfanın en altında bulunan yorumlar düşüncelerinizi yazarak bizimle paylaşırsanız seviniriz.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler