loader
Borlu Böreği Tarifi

Borlu Böreği Tarifi

Borlu Böreği Tarifi, Sıcak İştah Açıcılarımızdan Olan Borlu Böreği, Zaman Zaman Osmanlı Saray Mutfağında...

 
Yöresel Mutfaklarımızda Yapılan  Sıcak  İştah Açıcılarımızdan Olan Borlu Böreği, Zaman Zaman Osmanlı Saray Mutfağında Önemli Menülerin İçerisinde Kıymalı Börekler Ve Hamur işi Tarifleri Başlığı Adi Altında  Kendi  Kategorisinde Yerini Almıştır.
 
Borlu Böreği Tarifi                                                       
10-12 Kişilik 
Hazırlama ve Pişirme Süresi: 1 – 1,5 saat
 
Borlu Böreği Malzemeler
Borlu Böreği Hamuru İçin:
*   1 kg Buğday Unu
*   Aldığı Kadar Su
*   Tuz
 
Borlu Böreği Harcı:
*   750 gr Az Yağlı Kıyılmış Et
*   2 Adet Kuru Soğan
*   Tuz, Karabiber, Pul Biber
 
Borlu Böreği Yapılış Tarifi
Un, su ve tuz ile biraz sertçe bir hamur yoğrulur. Ceviz büyüklüğünde bezeler yapılıp, fazla ince olmayan yufkalar açılır. Yufkaların büyüklüğü en çok yemek tabağı kadar olmalıdır.
 
Kıyılmış et üzerine halka şeklinde doğranan soğanlar ilave edilir ve tekrar beraber kıyılır. Malzemeler geniş bir kaba alınarak harcın yarısı kadar su eklenir. Karabiber, tuz, pul biber ilave edilerek iyice karıştırılır. Harç kullanıma hazırdır.
 
Hazırlanan yufkaların yarısına harçtan döşenir. Diğer yarısı üzerine kapatılır. Parmak uçları ile kenarları yapıştırılır. Bekletilmeden sıcak sacın üzerine atılır. 
 
Her iki yüzü kızarıncaya kadar pişirilir. Borlu böreği sıcak olarak sacdan iner inmez, mevsimine ve tercihe göre üzüm, karpuz, ayran, komposto veya çay ile servis yapılır. 


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler