loader
Ayva Tatlısı Tarifi

Ayva Tatlısı Tarifi

Ayva Tatlısı Tarifi, Osmanlı saray mutfağında yapıldığı gibi geleneksel Türk mutfağının ve Yöresel...

 
Ayva Tatlısı; Osmanlı saray mutfağında yapıldığı gibi geleneksel Türk mutfağının ve Yöresel Mutfaklarımızdan  hemen hemen tamamında farklı şekillerde yapılan Yöresel tatlılarımızdandır. 
 
Ayva Tatlısı Tarifi
5 kişilik
Ayva Tatlısı Malzemesi:
 
*   500 ml. su (2 su bardağı)
*   4 adet orta boy ayva 
*   325gr. tozşeker
*   5 cm. lik çubuk tarçın
*   15 adet karanfil
*   250 gr. kaymak,
 
 
Ayva Tatlısı  Yapılışı:
Suyu bir taşım kaynatın. Ayvaları dörde bölüp kabuklarını soyun ve çekirdek yataklarını keserek çıkarın. Çekirdekleri toplayın, bir tülbent e koyup ağzını bağlayın. Ayvaların .? yarımını rendeleyin. Kalan ayva yarımlarını kaynayan suya atıp, ateşi kısın ve iki taşım kaynatın.
 
Ayvaları süzdürerek sudan çıkarıp bir fırın tepsisine koyun. Tencerede kalan s uya şekeri katıp, karıştırarak şurubu hazırlayın. Rendelenmiş ayvaları. tarçını, ayva çekirdeklerini ve karanfili şuruba ekleyip 15 dakika kısık ateşte pişirin. Tülbentteki çekirdekleri şuruptan çıkarın.
 
Fırınınızı I 50°C'yc getirip ısıtın. Tepsideki ayvaların üzerine bir kaşıkla bu ham bölüştürün. Kalan malzemeyi ve suyunu tepsiye boşaltıp, tepsiyi fırına sürün. Ayva tatlısını 25 dakika pişirip fırından alın. Soğuyunca üzerine birer lüle kaymak koyarak servis yapın.
 
Not: Bu tarifi kullanarak elma ve armut tatlılarını da hazırlayabilirsiniz.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler