Halep Köftesi Tarifi

Halep Köftesi Tarifi

Halep Köftesi Tarifi; Osmanlı saray mutfağının da özel menüleri arasında yerini almıştır. Geleneksel olarak...

 
Halep Köftesi ;
Yöresel Mutfaklarımızdan Dogu illerimiz ve çevresine ait Geleneksel Türk mutfağındaki yemeklerimizden ileri gelenleridir. Zaman zaman Osmanlı saray mutfağının da özel menüleri arasında yerini almıştır. Geleneksel olarak günümüzde basta Dogu illerimiz ve çevresinde olmak üzere bir çok bölgemizde de ilgili özel restoranlarda ve ahali de ise halen geleneksel adetleri yasatan aileler tarafından  halen yapılmaktadır.
 
Halep Köftesi Tarifi
Halep Köftesi Malzemeler 
 
*    300 Bulgur 
*    150 Gr. İrmik 
*    1 Çorba Kaşığı Acı Biber Salçası
*    1 Çorba Kaşığı Tatlı Biber Salçası 
*    1 Çorba Kaşığı Domates Salçası 
*    1 Tatlı Kasığı Şeker 
*    1 Çay Kasığı Tuz 
*    1 Çay Kasığı Nane
*    1 Çay Kasığı Karabiber 
*    1 Çay Kasığı Kimyon 
*    2 Yumurta 
 
Halep Köftesi Sos İçin; 
*    1 Çorba Kaşığı Nar Ekşisi 
*    1 Çorba Kaşığı Biber Salçası
*    1 Çay Kaşığı Nane 
*    1 Çay Kaşığı Pul Biber 
*    1 Çorba Kaşığı Zeytinyağı 
 
Halep Köftesi Yapılışı 
Bulguru ve irmiği karıştırın, sonra üzerine sıcak su dökün ve 10 dakika dinlenmeye bırakın. Karabiber, kimyon, yumurta, şeker, tuz, nane ve salçalarla beraber bir kaba koyun ve mikser ile karıştırın. Hamur haline gelen malzeme ufak ufak kesip yağlı bir tepsiye misket haline getirerek koyun. 
 
Halep köfteleri hazır olan tuz ve zeytinyağı eklenmiş olan kay- namış suda haşlayın ve haşlandıktan sonra köfteleri soğuk suda süzün. Hazırladığımız köfteleri sosu için hazır olan nar ekşisini, biber salçasını, naneyi, pul biberi ve zeytinyağını bir kaba alarak harmanlayın. 
 
Tercihen servis yaparken üzerine ufak ufak doğranmış kırmızı biber, sarı biber ve taze soğan ile süsleyebilirsiniz.


Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler