İnge Tatlısı Tarifi

İnge Tatlısı Tarifi

İnge Tatlısı Tarifi; yöresel mutfaklarımızdan olan İnge Tatlısı Osmanlı saray mutfağında da zaman...

 
Yöresel tatlılarımız ve yöresel mutfaklarımızdan olan İnge Tatlısı Osmanlı saray mutfağında da zaman zaman yapılan bir tatlıdır. Türkiye’nin geleneksel olarak ege  bölgesinde yapılır. 
 
İnge Tatlısı Tarifi
İnge Tatlısı Tarifi Malzemeler: 
 
*      1 Kg. Un 
*      1 Çay Kaşığı Soda 
*      1 Çay Kaşığı Yaş Maya 
*      2 Yemek Kaşığı Yoğurt 
*      2 Yemek Kaşığı Süt 
*      1 Yumurta 
*      Yarım Çay Bardağı Çiçek Yağı 
*      125 Gr. Margarin 
*      Dövülmüş Ceviz 
*      Hindistan Cevizi 
*      5 Bardak Toz Şeker 
*      4 Bardak Su 
*      2-3 Damla Limon Suyu 
 
İnge Tatlısı Tarifi Hazırlanış :
1 kg. unu tepsiye dökülür ve ortası havuz gibi açılır. Verilen malzemeler içine eklenir ve kulak memesi kıvamına gelinceye kadar yoğrulur. 
 
Daha sonra parçalara ayırarak yufkalar açılır. Açılan yufkaların üzeri çiçek yağı ile yağlanır ve üzerine ceviz serpilir. Yufka ortadan ikiye bölünür ve rulo yapılır. 
 
İki ayrı rulo saç örgüsü şeklinde tepsiye yerleştirilir. Hafifçe üstüne bastırılır. Üzeri yağlanır fırına sürülür. Kızarınca fırından alınır. 
 
Biraz soğuyunca 5 bardak toz şeker ve 4 bardak su ile hazırlanmış şurup sıcak olarak üzerine dökülür. Üzerine Hindistan cevizi ve antepfıstığı serpilir. 
İnge Tatlısı Tarifi Servis :
soğuk olarak servis yapılır. 


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler