Patlıcan Turşusu Tarifi

Patlıcan Turşusu Tarifi

Yiyecek üretimi konusunda Kemah'da selva kuşundan kuş turşusu yapılması...Patlıcanları , saplarını keserek temizleyin. Gövdeden kopmayacak biçimde uzunlamasına...

Patlıcan Turşusu Tarifi "5 kişilik"
Patlıcan Turşusu Tarifi, nin Malzemeleri:
 
*   5 keme patlıcan (olgunlaşmamış küçüklerinden seçilmiş)
*   tuz
*   1/2 bağ kereviz yaprakları (ince kıyılmış)
*   10 diş sarımsak (soyulup, doğranmış)
*   3 adet çuşka biberi (tombullarından temizlenip, dörde bölünmüş)
*   5 dal kereviz sapı
*   500 mi. sirke (2 su bardağı)
 
Patlıcan Turşusu' nun Yapılışı Tarifi :
Patlıcanları , saplarını keserek temizleyin.
Gövdeden kopmayacak biçimde uzunlamasına dörde ayırın.
Tencerede tuzlu su kaynatıp, içine atın ve 5 dakika haşlayın. B
ir süzgece çıkarıp, üzerine ağırlık koyarak 24 saat süzülmeye bırakın.
 
ince kıyılmış maydanoz ve kerevizi sarımsaklarla karıştırın.
Patlıcanların kollarının arasına bu harcı doldurup.
üzerlerine biber parçalarını koyun.
Patlıcanları birkaç yerinden kereviz sapları ile bağlayın.
 
Düzgün bir biçimde kavanoza yerleştirin.
Uzerlerini örtecek kadar sirke koyun .
Temiz bir taş ya da kiremit koyarak turşuyu bastırın ve kavanozun kapağını sıkıca kapalın.
 
Turşuyu 5-10 gün bekletip, kısa sürede tüketin.
Eğer uzun süre saklayacaksanız, ilkin 20 gün, sonra da 2 ay içinde suyunu değiştirin ve 1 yıl kadar kullanın.
 
Türk Aşçı Haberleri İlgili Tarif İçin Alternatif Tavsiye;
Sizler için İnternet üzerinde yapmış olduğumuz bir araştırmada takipçilerimize layık bulduğumuz “Patlıcan Turşusu Tarifi” ile ilgili alternatif bir videonun sunumundan da faydalanabilirsiniz
 
 
Türk Aşçı Haberleri Olarak;
Türk aşçı haberleri olarak sizler için hazırlamış olduğumuz bu nefis ve lezzetli yemek tariflerini denediğinizde sayfanın en altında bulunan yorumlar düşüncelerinizi yazarak bizimle paylaşırsanız seviniriz.
 
Evliya Çelebinin Kayıtlarında Ve Osmanlıda Saray Mutfağında Turşu Hakkında Bazı Dipnotlar;
Yiyecek üretimi konusunda Kemah'da selva kuşundan kuş turşusu yapılması, Marik adlı Ermeni köyünde bulunan mağaralarda katık peynirinin saklanması gibi örnekler sayılabilir [II 195-6]. Katmerli olan katık peyniri, vilayetin her tarafından bu mağaralara getirilmektedir. 
 
Manya'da yerli halk bıldırcınlarını kepçe ağlarla avlayarak başlarını kopardıktan sonra tüyleri ve içleriyle beraber kayalara oyulan sarnıçlara tuzlayarak yerleştiriyor, üzerine iri taşlarla bastırıyorlardı. Bu kuş turşusu altı ay sonra hazır oluyordu [VIII 268]. 
 
İzmir' deki "meyve gümrükhanesi" herhalde daha çok bu kuru meyveler içindi [IX 53]. Üzüm turşusu da İstanköy'den Mısır'a gönderiliyordu[IX ll5]. Su ve şerbeti soğutmak için kullanılan kar ve buz, devletin tekelinde bulunan önemli ticaret mallarındandı. Hem İstanbul civarında karın kuyularda toplanması hem de Uludağ'dan toplanan ve Mudanya iskelesinden gemilerle istanbul'a taşınan bu ürünler konusunda Evliya değerli bilgiler veriyor [I 251,1121-2].
 
Kapari Osmanlıya ait bir üründü, ve 14. Yy. Başlarında kebele olarak anılıyordu. Hem meyvesinden hem de dalından turşu yapılıyordu. 17. Yy. Avrupa’sında kapari bilinmezdi. Ama su anda Almanya’da kapariden 450 çeşit turşu yapılmaktadır..!
 
Osmanlıda saray mutfağın da helvacılar ve turşucular çok zeki insanlardan seçiliyordu. Çok zeki olanları ise “çıkma” sisteminde “terfi” yine sarayda bulunan enderun mektebine okumak için gönderiliyordu..!

 Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler