loader
Uluborlu Banağı Tarifi

Uluborlu Banağı Tarifi

Uluborlu Banağı Tarifi; Daha önceden hazırlanan ve 12 saat bekletilmiş olan pideler baklava...

 
Uluborlu Banağı Tarifi
Uluborlu Banağı Tarifi'nin Malzemeleri   
                                                      
Uluborlu Banağı'nin Etin hazırlık Malzemeleri / 8 Kişilik
*   2 kilogram Taze kesilmiş kemikli kuzu eti (Tercihen gerdan, kaburga ve sırt eti)              
*   4 litre Yalnızca Kuruçay- Üyüllü kaynağından akan doğal memba suyu          
*   300 gram Bütün Soğan                                                                       
*   1 yemek kaşığı Tuz                                                                              
*   1 çay kaşığı Karabiber
 
Pidenin Hazırlık Maddeleri / 4 Adet Pide İçin
*   1 kilogram Buğday unu                                                                                           
*   Yalnızca Kuruçay Üyüllü kaynağından akan 4 litre doğal memba suyu                                                                               
*   20 gramTuz                                                                                                          
*   150 gram Ekşi hamur mayası                                                                              
*   1 yemek kaşığı Yoğurt                                                                                                     
 
Uluborlu Banağı Tarifi'nin Hazırlanışı
Öncelikle 2 kilogram kemikli kuzu eti bol su ile yıkanır. Derin bir tencereye iri kemikli etler alta dizili olacak şekilde sıralanır ve 300 gramlık soğanlar bütün olarak bu etlerin arasına tek tek yerleştirilir. İnce kemikli etler ise üste gelecek şekilde dizilir ve etin üzerine 4 litre kaynak suyu ilave edilir. 
 
Yemeğe eklenecek su yalnızca Kuruçay-Üyüllü kaynağından akan doğal memba suyundan olabilir. Isparta’nın Uluborlu Belediyesi, Kapıdağı mevkiinde bulunan 1324 yılında keşfedilen Kuruçay-Üyüllü kaynağından çıkan doğal memba suyu az mineralli, yumuşak içimli ve lezzetli bir sudur.
 
Pişirilmeye hazır olan tencere yakılan odun ateşinin üzerine konulur ve kaynamaya bırakılır. Yemek normal tüp ve ocakta pişirilirse, aynı lezzette olmayacağından odun ateşinde pişirilmektedir. Kaynamaya başladıktan sonra etin üzerine çıkan kefler kevgir veya kaşık yardımı ile tencereden alınmalıdır. 
 
Bu kefler alınmazsa yemeğin lezzeti iyi olmayacaktır. Bütün kefler alındıktan sonra tencerede kef kalmadığında 1 yemek kaşığı tuz ilave edilir ve tencerenin kapağı kapatılır. Yemek 3 saat boyunca odun ateşinde pişirilmeye devam edilir.
 
Bu yöresel yemeğin bir parçası olan pideler ise bir gün öncesinden hazırlanmakta ve 12 saat bekletilmektedir. Bu pidenin hazırlanması için unun, suyun, tuzun ve ekşi hamur mayasının bir kap içerisinde kıvamına gelinceye kadar yoğrulması gerekmektedir. Yoğrulan hamur 3 saat bekletildikten sonra hamur kabarma kıvamına geldiğinde 300 gram ağırlığında kesilip beze haline getirilir.
 
Kesilip beze haline getirilen hamurların tekrar kabarması için 10 dakika bekletildikten sonra elle yayvan şekilde açılmaya başlanır. Açılırken de hamurun üstüne 1 bardak su ve 1 yemek kaşığı yoğurttan yapılan karışım sürülür ve elle tırnaklanarak açılır. 
 
Bu karışım pidenin fırında daha iyi kızarmasını sağlamaktadır. Akabininde hamur 40 cm boyuna uzatılarak daha önceden 400 derece ısıya ulaştırılmış taş fırına atılır ve 10 dakikada kadar pişirilir. Pişirilen pideler 12 saat bekletilmek üzere dinlenmeye bırakılır. 
 
Pidelerin dilendirilmesinin sebebi, hamurun sertleşmesini sağlamaktır. Zira sıcak et suyu ilave edildiğinde pideler yumuşayarak hamur haline gelmemelidir.
 
Uluborlu Banağı Tarifi'nin Sunumu:
Daha önceden hazırlanan ve 12 saat bekletilmiş olan pideler baklava dilimi formunda kesilir. Kuru pideler, banak tabağının çukur kısmına sıralanır. Öncelikle sıcak et suyu, kevgir yardımıyla alınarak pidelerin üzerine dökülür ve ıslanması sağlanır. Pideler ıslatıldıktan sonra üzerine pişen etler yığılır. Son olarak da yemeğin üzerine 1 çay kaşığı karabiber eklenerek servis edilir.
 


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap