loader
Terbiyeli Pırzola Tarifi (Urfa)

Terbiyeli Pırzola Tarifi (Urfa)

Terbiyeli Pırzola Tarifi (Urfa); Etler kemiksiz pirzola ya da biftek gibi parçalar halinde kesilir ve dövülerek...

Terbiyeli Pırzola Yöresel Mutfaklarımızdan Urfa ve çevresine ait Geleneksel Türk mutfağındaki Kebablarimizdan Öncelikli olanlardandır. Zaman zaman Osmanlı saray mutfağının da özel programlardaki menüleri arasında yerini almıştır. Geleneksel olarak günümüzde basta Urfa ve çevresinde olmak üzere bir çok bölgemizde de ilgili özel restoranlarda ve ahalide ise halen Fırın Yemekleri geleneksel adetleri yasatan aileler tarafından  halen yapılmaktadır.
 
Terbiyeli Pırzola Tarifi (Urfa)
Terbiyeli Pırzola Tarifi (Urfa) Malzemeler
 
*  1 kg kemiksiz parça, 
*  pirzola eti (koyun veya kuzu), 
*  1 adet büyük boy soğan, 
*  1 çorba kaşığı domates salçası, 
*  1 tatlı kaşığı yenibahar, 
*  1/2 cay kaşığı karanfil, 
*  1/2 cay kaşığı karabiber, 
*  1 çorba kaşığı tuz, 
*  1 su bardağı sadeyağ, 
*  1/2 kg patates.
 
Terbiyeli Pırzola (Urfa) Yapılış Tarifi 
Etler kemiksiz pirzola ya da biftek gibi parçalar halinde kesilir ve dövülerek inceltilir. Soğan doğranır, salça, baharatlar, tuz ve 1 su bardağı su konulup etle beraber karıştırılır. 
 
Bir gün buzdolabında terbiyede bırakılır. Ertesi gün etler terbiyeden alınır. Alınırken soğanların düşmesi için hafifçe silkelenir. Etler 4-5 çorba kaşığı yağa atılıp pembeleşinceye kadar kavrulur. 
 
Kalan terbiye sosu da yağa atılıp kavrulur. Kavrulma işlemi bitince üzerine 2 su bardağı kaynar su ilave edilip tencerede yaklaşık 40-45 dakika, et suyunu çekesiye kadar pişirilir. 
 
Ayrıca patatesler soyulur, dilimlenir, kalan yağda kızartılır. Ortaya et, kenarlara patates konulup yanında pirinç pilavıyla servis yapılır. 
 
Not;
Türk Aşçı Haberleri olarak sizler için hazırlamış olduğumuz bu tarifi denediğinizde yorumlar bölümünde düşüncelerinizi bizimle paylaşırsanız çok seviniriz.

   • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap