loader
Tırıt Tarifi (Urfa)

Tırıt Tarifi (Urfa)

Tırıt Tarifi (Urfa) ; Et, kibrit kutusu büyüklüğünde parçalara ayrılır; kuyruk, kemik ve tuz ile birlikte bir...

 
Tırıt Tarifi (Urfa) 
 
Tırıt Tarifi (Urfa) Malzemeler
 
*  750 gr kuzu eti, 
*  100 gr kuzu kuyruğu, 
*  2 parça ilikli olan kemik, 
*  1 çorba kaşığı tuz, 
*  1 çorba kaşığı sarıkok (zerdecal), 
*  6 diş sarımsak, 
*  1/2 kg koyun yoğurdu, 
*  6 adet acık ekmek, 
*  2 adet limon.
 
Tırıt Tarifi (Urfa) Yapılış Tarifi
Et, kibrit kutusu büyüklüğünde parçalara ayrılır; kuyruk, kemik ve tuz ile birlikte bir tencereye konulup kısık ateşte 2 saat kadar pişirilir. 
 
Piştikten sonra kuyruk alınır, ayrı bir kapta mıncıklanarak ezilir. Üzerine 1 su bardağı et suyu ile toz haline getirilmiş sarıkök ilave edilir.
Kuyruk, sarı bir renk alır. Bu karışım bir kenara alınır. Kemikler alınır, tencerenin içine silkelenir veya tencere kenarına vurularak ilikleri boşaltılır, kemikleri atılır. 
 
Etler el ile didiklenip parçalara ayrılır. Sarmısak ezilip yoğurda ilave edilerek sarmısaklı yoğurt hazırlanır. Ekmekler 3-4 santim ebadında dikdörtgen veya kare şeklinde kesilir.
 
Servis yapılırken tabağa bir avuç ekmek, üzerine 2 çorba kaşığı kadar et, onun da üzerine yarım çorba kaşığı önceden hazırlanmış kuyruk konulur. En üste 2-3 kepçe kaynar sıcaklıktaki et suyu dökülerek servis yapılır.
 
Arzuya göre bir kaşık sarmısaklı yoğurt tabağın üzerine dökülür ve yoğurdun üzerine limon sıkılabilir. Tirit, daha çok sünnet düğünlerinde, Ramazan Bayramı‟nda veya hayır için yapılan ziyafetlerde ikram edilen bir yemektir. Açık ekmek, özel olarak mayalı hamurdan yapılır.
 


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler