loader
Şıllık Tatlısı Tarifi (Şanlıurfa)

Şıllık Tatlısı Tarifi (Şanlıurfa)

Şıllık Tatlısı Tarifi ; Un ve su akıcı hamur kıvamına gelinceye kadar elle çırpılır. İsteğe göre bu hamura...

 
Şıllık Tatlısı Tarifi (Şanlıurfa) 
Şıllık Tatlısı Tarifinin Malzemesi: 
*  İki su bardağı un, 
*  bir su bardağı su, 
*  bir yumurta, 
*  bir kase ceviz içi, 
*  tereyağı.
 
Şıllık Tatlısı Tarifinin Şerbeti İçin: 
*  üç su bardağı şeker, 
*  üç su bardağı su, 
*  bir yemek kaşığı tereyağı.
 
Şıllık Tatlısı Tarifinin Yapılışı: 
Un ve su akıcı hamur kıvamına gelinceye kadar elle çır- pılır. İsteğe göre bu hamura yumurta da ilave edilir. Sacın veya ocağın altı açılır.
 
Hamurun yapışmaması için tavanın üzeri yağlanır. Hazırlanan hamurdan bir kepçe alınarak saca veya tavaya dökülür. Oklava yardımıyla tavaya incecik yayılır. 
 
Pişince diğer taraf çevrilir. Bütün hamura aynı işlem uygulanarak Şıllık ekmekleri hazırlanır. Pişmiş olan ekmekler ikiye bölünür. Şıllık tepsisine birinci kısım üst üste serilir. Ve üzerine ceviz içi serpilir. İkinci kısım da tek tek üst üste serilir. Bu arada şurubu hazırlanır. 
 
Bir kaşık tereyağı tencerede eritilir. Üç su bardağı şeker ve üç su bardağı su üzerine ilave edilerek şurup kıvamına gelinceye kadar kaynatıldıktan sonra ateşten alınır.
Hazırlanan şurup sıcak olarak üst üste serilmiş şıllık yufkalarının üzerine dökülür ve beş ila on dakika bekletilip servis yapılır. 
 
Şanlıurfa’da sahaniye, sıra gecesi, esvap yemeği, süpha yemeği, taziye yemeği, hac yemeği gibi önemli gün ve gecelerde şıllık tatlısı konuklara ikram edilir. 
 
Şıllık tatlısı sahaniyelerin tatlı yeme bölümünde verilir. Adı ilginç olan bu hafif ama yapılması maharet isteyen Urfa tatlısı sahaniye sofralarının olmazsa olmazıdır.
 
Ayrıca şıllık tatlısı sıra gecelerinde çiğ köfteden sonra yenilen bir tatlıdır. 


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler