loader
Kuyu Kebabı Tarifi (Yozgat)

Kuyu Kebabı Tarifi (Yozgat)

Kuyu Kebabı Tarifi; Kuzu etinin sinirleri alınarak tuzlanır ve bir gün dinlendirilir. Daha sonra etler bir çengele...

 
Kuyu Kebabı Tarifi (Yozgat) 
Kuyu Kebabı Tarifinin Malzemesi: 
(İki porsiyon için). 
*  Yarım kilo orta yağlı taze kuzu eti, 
*  iki baş kuru soğan, 
*  iki adet domates, 
*  iki adet sivri biber, 
*  iki adet pide ekmeği, 
*  yeterince tuz
*  karabiber.
 
Kuyu Kebabı Tarifinin Yapılışı: 
Kuzu etinin sinirleri alınarak tuzlanır ve bir gün dinlen- dirilir. Daha sonra etler bir çengele takılarak kuyuya indirilir ve yaklaşık olarak bir, bir buçuk saat, kebabına adını veren kuyuda pişirilir. 
 
Kebaba adını veren kuyu, sıcağı iyi muhafaza edebilen tuğla ve toprakla sıvanarak yapılmıştır. Kuyunun iki kenarında meşe odunu yanar, ortasında ise etlerin asıldığı demir bir çubuk vardır. Çubuğun altında etin yağının ve suyunun birikmesi için konulan oluk bulunur. Pişen etlerin konulması için iki tane de tava yer alır.
 
Kuyuyu hazırlamak ve içinde eti pişirmek büyük bir ustalık gerektirmektedir. Türkülerimizde geçen “kebabı köz öldürür” deyimi kebabın pişirilmesindeki ustalığa işaret eder. Türkülere konu olan Kuyu Kebabı, Yozgatlı Aşık Veli’nin Yozgat’ı öven dizelerinde şöyle yer almıştır:
 
Havası var başka ele benzemez Kuyusu var gelen yemeden gidemez Bir yiyen bir daha vazgeçemez Bozok yaylasının şahı Yozgat’ım
 
Aşık Veli’yim derdim hiç bitmez Yaban ellerde günüm geçmez Gönül ayrı kalsa da ümidin kesmez Bozok yaylasının şahı Yozgat’ım
 
Yozgat’ın bütün lokantalarında, öğle servisinde kebap bulmak mümkündür. Yerli ve yabancı turistlere ikramı yapılan bu kebap yurt dışına ve özellikle de Almanya’ya gönderilmektedir. 


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler