IPARD Programında Yılda 100 Ton Tulum Peyniri Üretiliyor

IPARD Programında Yılda 100 Ton Tulum Peyniri Üretiliyor

Erzincan'da yaşayan 4 çocuk annesi Nurgül Yıldırım, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın ilgili kuruluşu olan TKDK'dan aldığı yüzde 65 hibe desteğiyle geleneksel Erzincan tulum..

 
Erzincanlı Kadın Girişimci Nurgül Yıldırım’dan Başarı Hikayesi: Yılda 100 Ton Tulum Peyniri Üretiyor...
 
Türk Aşçı Haberleri olarak aldığımız bilgilere göre, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'ndan (TKDK) IPARD Programı kapsamında 2 milyon TL hibe alan kadın girişimci Nurgül Yıldırım, kurduğu tesiste yılda 100 ton Erzincan tulum peyniri üretiyor.
 
Yerel Tatları Profesyonel Üretime Taşıdı
Erzincan'da yaşayan 4 çocuk annesi Nurgül Yıldırım, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın ilgili kuruluşu olan TKDK'dan aldığı yüzde 65 hibe desteğiyle geleneksel Erzincan tulum peynirini daha profesyonel bir şekilde üretmeye başladı. Yıldırım, üretim kapasitesini yılda 100 tona çıkararak büyük bir başarı elde etti.
 
Doğal ve Yöresel Malzemeler Kullanılıyor
Erzincan tulum peynirinin üretiminde Akkaraman koyunu ve Kıl keçisi sütlerini kullanan Yıldırım, doğal şırdan mayası ve Kemah tuzunu da ekleyerek geleneksel yöntemleri modern üretim teknikleriyle buluşturuyor. Tulum peyniri, 4 aylık olgunlaşma sürecinin ardından satışa sunuluyor.
 
"Senelik 100 Ton Tulum Peyniri Üretiyoruz"
Yıldırım, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, bir arkadaşının tavsiyesi üzerine IPARD Programına başvurduğunu belirtti. Aldığı hibe desteğiyle büyük bir tesis kurduklarını ifade eden Yıldırım, en sevilen peynir çeşitlerinden "Tesisimizde Erzincan tulum peynirini ve tereyağını üretiyoruz. Senelik 100 ton tulum peyniri üretiyoruz ve farklı illere gönderiyoruz. Ürünlerimizi soğuk hava depomuzda muhafaza ediyoruz" dedi.
 
"Devlet Desteği Almak Güzel Bir Şey"
Aldığı hibe desteğinin kendisine hem maddi hem de manevi güç kazandırdığını vurgulayan Yıldırım, "Cesur olsunlar ve mücadele etsinler. Devlet desteği almak güzel bir şey. Bu destek, mücadelemizi kazandırdı. Herkese tavsiye ediyorum, cesaretlerini kaybetmesinler. Bu süreç bizim için kolay ve iyi oldu" diye konuştu.
 
Üretim Kapasitesini 500 Tona Çıkarmayı Hedefliyor
IPARD Programı kapsamında aldığı 2 milyon TL hibe ile iline toplamda 3 milyon 100 bin TL yatırım yapan Yıldırım, yöresel peynir üretim kapasitesini yılda 500 tona çıkararak yurtdışı pazarına açılmayı hedefliyor. Kurduğu tesiste şu anda 11 kişi istihdam ediliyor.
 
IPARD Programı Nedir?
Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) tarafından ortaklaşa finanse edilen IPARD Programı, AB standartlarında yatırımların hayata geçirilmesi, kırsaldaki ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi, kırsal nüfusun yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve kente göçün önlenmesini amaçlıyor.
 
Türk Aşçı Haberleri olarak, Nurgül Yıldırım’ın bu başarılı girişimi ve azmi ile Erzincan tulum peynirini uluslararası alanda tanıtma hedefini destekliyoruz. Bu tür projeler, yerel lezzetlerin korunması ve ekonomik kalkınma için büyük önem taşıyor.
 


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler