Mesir Macunu Festivali Coşkusu Yeniden Canlandı

Mesir Macunu Festivali Coşkusu Yeniden Canlandı

Osmanlı döneminden günümüze uzanan ve Merkez Efendi tarafından Ayşe Hafsa Sultan için hazırlanan şifalı 41 çeşit baharat karışımı mesir macununun dağıtıldığı fes...

 
Manisa'da Mesir Macunu Festivali Coşkusu Yeniden Canlandı
484 Yıllık Gelenek Yeniden Sokaklarda
 
Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri web sitesi olarak, dört yıl aradan sonra yeniden düzenlenen Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali'ni sizlerle paylaşıyoruz. Pandemi ve deprem gibi sebeplerden ötürü ara verilen festival, bu yıl 484'üncü kez UNESCO Dünya Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'nde yer alarak kutlandı. Festival, tarihi Sultan Camii'nden saçılan tonlarca mesir macunu ile renkli ve coşkulu anlara sahne oldu.
 
Tarihi Geleneğin Modern Kutlaması
 
Osmanlı döneminden günümüze uzanan ve Merkez Efendi tarafından Ayşe Hafsa Sultan için hazırlanan şifalı 41 çeşit baharat karışımı mesir macununun dağıtıldığı festival, adeta bir karnaval atmosferinde gerçekleşti. Kortej yürüyüşüyle başlayan etkinlikler, Manisa'nın tarihini ve kültürünü yansıtan kostümlerle süslendi. Temsili Merkez Efendi ve Hafsa Sultan'ın yanı sıra Osmanlı padişahları ve şehzadeleri canlandırıldı.
 
Kortejden Mesir Saçımına Karnavalesk Geçiş
 
Festival kapsamında düzenlenen kortej yürüyüşü, Manisa caddelerinde mehter takımının marşları eşliğinde ilerledi. Yurt içi ve yurt dışından katılan dans topluluklarının performansları, etkinliğe ayrı bir renk kattı. Cumhuriyet Bulvarı boyunca devam eden kortej, Sultan Camisi'ne varışıyla zirveye ulaştı.
 
Temsili Hafsa Sultan'dan Şifa Dağıtımı
 
Törenin doruk noktası, Sultan Camisi'nin kubbe ve minarelerinden mesir macununun halka saçılmasıydı. Mesir macununu kapabilmek için toplanan on binlerce kişi, bu tarihi anı yaşamak için adeta birbirleriyle yarıştı. Protokol üyeleri ve temsili Hafsa Sultan, osmanlı kuvvet macunlarından ilk mesir macunlarını coşkuyla halka saçtı.
 
Festivalden Unutulmaz Anlar
 
Her yıl olduğu gibi, festivalde çeşitli renkli görüntüler de yaşandı. İzdiham anlarında bazı vatandaşlar baygınlık geçirirken, mesir macunlarını kapmak için şemsiyeler ve ceketler ters çevrildi. Elektrik direklerine tırmananlar ve Filistin bayrakları açanlar, festivalin çeşitliliğini ve kültürel zenginliğini gözler önüne serdi.
 
Sonuç
Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri olarak, Manisa'nın tarihi ve kültürel mirasını yansıtan bu büyük festivalin, şehrin turizmine ve tanıtımına katkıda bulunacağına inanıyoruz. Dört yıl sonra yeniden canlanan bu tarihi festival, gelecek yıllarda da büyük bir heyecanla bekleniyor. Festivalle ilgili daha fazla bilgi ve güncellemeler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler