Türk Mutfağı Haftası Ve En İyi Saray Mutfağı Lezzetleri

Türk Mutfağı Haftası Ve En İyi Saray Mutfağı Lezzetleri

Hafta boyunca tanıtılacak saray mutfağı lezzetlerinin hazırlana 'cağı Devecihan Kültür Merkezi Rumeli Kültür Sanat Akademisi mutfağında hummalı bir çalışma yürütülüyor. Sunumu yapı..

Osmanlı saray mutfağının bugüne uzanan lezzetleri 'Türk Mutfağı Haftası'nda Edirne'de tanıtılacak.
 
Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, 21-27 Mayıs tarihlerinde kutlanacak Türk Mutfağı Haftası kapsamında Edirne'de çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini söyledi.
 
Söyleşiler, en iyi yemek tarifleri, yemek sunumları, sokak lezzetlerinin tanıtımının yapılacağı haftada, Türk mutfağının sağlıklı saklama ve pişirme tekniklerinin zengin geçmişine hafta boyunca dikkatin çekileceğini belirten Soytürk, "Sokak lezzetlerimizi, özellikle unutulmaya yüz tutmuş Türk mutfağının önemli yemeklerini halkımıza tanıtacağız. Reçetelerini anlatacağız. 
 
Birbirinden farklı etkinliklerle Türk mutfağına ve gastronomimize dikkati çekeceğiz" dedi.
 
Soytürk, Osmanlı'ya yaklaşık bir asır payitahtlık yapmış Edirne'nin saray mutfağının da tanıtılacağını anlatarak, yerli ve yabancı katılımcıları etkinliklere davet etti.
 
Saray Mutfağı Lezzetleri Özenle Hazırlanıyor
 
Hafta boyunca tanıtılacak saray mutfağı lezzetlerinin hazırlanacağı Devecihan Kültür Merkezi Rumeli Kültür Sanat Akademisi mutfağında hummalı bir çalışma yürütülüyor. Sunumu yapılacak lezzetler arasında zirva, mutancana, ballı mahmudiye ve gül şerbeti de yer alıyor.
 
Saray Yemekleri Tarifleri
 
Saray mutfağı arasında yer alan asırlık tatların tarifleri ise şöyle:
 
Mutancana: 
Tencerede eritilen 2 yemek kaşığı tereyağına 1 kilogram kadar kuzu eti ilave edilir. Suyu çekene kadar ara ara karıştırılarak kavrulur.
 
100 gram ufak doğranmış soğanlar eklenip 5 dakika daha kavrulur. Ilık su eklenip kısık ateşte yaklaşık 40-45 dakika pişirilir. 50'şer gramlık üzüm, mürdüm eriği, 2 yemek kaşığı bal ve bir tutam tuz ilave edilir, biraz daha harmanlanıp pişirilir. Başka tavada haşlanmış 50 gram badem, 50 gram doğranmış incir ve kayısı sotelenir. Birlikte servis edilir.
 
Ballı mahmudiye: Yarım kilogram tavuk göğsü haşlanır, haşlanan su ayrılır. Tencerede bir yemek kaşığı tereyağı eritilir, doğranmış bir orta boy soğan kavrulur. Daha sonra haşlanmış etler ilave edilir ve hafifçe kızartılır. Üzerine 100 gram badem, 100 gram kuru kayısı, 50 gram kuru üzüm, 1 çay kaşığı tarçın ve bal ilave edilir. Kıyılmış dereotu ve maydanozla süslenerek servis edilir.
 
Zirva: 
Yarım kilogram kuzu ya da tavuk eti, yarım çay bardağı su ilave edilip ateşin üzerine konur. Rengi değişince bir su bardağı sıcak su ve tuz ilave edilerek pişirilir. Bir kapta nişasta, su ile eritilir. Ayrı bir tarafta soyulmuş 200 gram badem ve ince ince doğranmış 10 kayısı haşlanır. 
 
5-6 kuru üzümün çekirdekleri çıkarılır. 5 hurma ve 2 incir doğranır. Tüm bu malzemelere ısıtılmış bal, 3 erik ve safran da eklenerek nişastalı su ile birlikte ete katılır ve yoğunlaşana kadar karıştırılır. Pişen yemek ateşten alındıktan sonra üzerine haşhaş tohumu serpilir. Yaklaşık 10 dakika dinlendirildikten sonra servis edilir.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler