Muz Çeşitleri Nedir? Muz'un Özellikleri Nelerdir?

Muz Çeşitleri Nedir? Muz'un Özellikleri Nelerdir?

Mavi Java muzu nerede yetişir? Muz Salkımına ne denir? Muz hangi peygamber için yaratıldı? Muz senede kaç hasat verir? Muz hangi organa iyi gelir? İçi kararmış muz yenir mi?

Muz Çeşitleri Nedir? Muz'un Özellikleri Nelerdir?
 
Mavi Java muzu nerede yetişir? Muz Salkımına ne denir? Muz hangi peygamber için yaratıldı? Muz senede kaç hasat verir? Muz hangi organa iyi gelir? İçi kararmış muz yenir mi? Kırmızı muz nerede bulunur? Kabuğu kararmış muz zararlı mıdır? Olgunlaşmış muz zararlı mı? Muzu nasıl tüketmeliyiz? Muzun Özellikleri Nelerdir?
 
Türk aşçı haberleri olarak araştırdık. Muz hakkında en çok sorulan muz sorularularını ve muz cevaplarını araştırdık. İşte size muz ve muz çeşitlerine dair bilinmeyenler...
Muz Türkiyede hangi ilde yetişir?
 
Avrupa'da ise muz yetiştiriciliğine uygun sera koşulları yapılarak bu meyvenin üretimi yapılır. Türkiye'de ise muz yetiştiriciliğinin yapıldığı iller Mersin, Antalya, Alanya, Bozyazı, Gazipaşa'dır. Türkiye'de en yoğun muz yetiştirilen ve muzuyla ünlü olan yerimiz ise Anamur'dur.
 
Muz Salkımına ne denir?
 
Muz Salkımına ne denir? Bilimsel adı Musa acuminata'dır. Musaceae familyasındandır.Muz, ismini muzu teşvik eden Antonius Musa'dan almıştır. Muz salkımına hevenk denir.
 
Mavi Java muzu nerede yetişir?
 
Görüntüleri ve tatları ile büyüleyen bir muz çeşidi olan Java muzu, Güney Doğu Asya'ya özgü iki muz türünün melezidir. Tamamen olgunlaşmadan önce mavi rengi alan muz, olgunlaştıkça solar.
 
Muz hangi peygamber için yaratıldı?
 
Bunu Duyan Veysel Karânî Hazretleri, Rasülullah Aleyhisselâm'ın Hangi Dişinin Şehid Edildiğini Bilmediği İçin, Bütün Dişlerini Çektirmişti. Ağzı Kan İçerisinde Kalıp Yere Tükürünce, Allahû Teâlâ Hazretlerinin Emri ile O Kandan Muz Ağacı Hâsıl Olup, O Saatten İtibâren Meyve Vermeye Başladı.
 
Muz senede kaç hasat verir?
 
Her 6 ayda bir düzenli olarak meyve veren muz ağacı, yılda 2 kere hasadı yapılmaktadır.
 
Muz hangi organa iyi gelir?
 
En çok tüketilen meyveler arasında yer alan ve çoğu insanın damak zevkine uygun olan muzlar, etli kabukların içinde bulunan yumuşak posalı tropikal meyvelerdir.
 
İçi kararmış muz yenir mi?
 
Kararmış muz, içeriğinde yoğun oranda demir bulundurur. Türk aşçı haberleri Bu özelliği sayesinde kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olarak kansızlık probleminin ortadan kalkmasını sağlar. Kısacası, kararmış muzu da kan yapan besinler arasına dahil etmekte hiçbir problem olmayacaktır.
 
Kırmızı muz nerede bulunur?
 
Kırmızı muzda hafif bir ahududu lezzeti vardır. Bildiğimiz sarı muzlara göre daha yumuşaktır. Güney Amerika ve Asya'da yetiştirilen bu muz çeşidi meyve olarak yenildiği gibi meyve salataları ve komposto yapımında kullanılır.
 
Kabuğu kararmış muz zararlı mıdır?
 
Yapılan araştırma sonucu kararmış muz kabuklarının kanser hücrelerini yok ettiği ortaya kondu. ... Yani, bir muz kabuğunun üzerinde ne kadar siyah nokta var ise o kadar sağlıklı...
 
Olgunlaşmış muz zararlı mı?
 
Ayrıca, olgun muzların sindirim sisteminizde daha kolay sindirildiği bilinmektedir. Türk aşçı haberleri Elbette dezavantajları, olgunlaşmamış muzların sindirim sisteminiz için zorlayıcı olması ve şişkinliğe neden olabilmesidir. Ancak düşük şeker içeriğinden dolayı, Tip 2 diyabet hastasıysanız bu etkileri göz ardı etmeye değer.
 
Muzu nasıl tüketmeliyiz?
 
Muz kabukları genellikle pişirilmiş, haşlanmış ya da kızartılmış şekilde servis edilirken başka meyvelerle birlikte çiğ olarak parçalayıcı yardımı ile de tüketilebilir.
 
Muzun Özellikleri Nelerdir?
 
Sıcak ve tropikal alanlarda yetişmesi mümkün olan muz Musaceae familyasındandır. Yetiştirilmesinde herhangi özel bir bakıma gereksinim görülmez ama özel olarak yetiştiriciliğini yapanlar bitkinin bakımını yapmaktadır.
 
Yaz aylarının başında bitki üzerinde yeşil olarak oluşmaya başlayan meyveleri toplansa bile zaman içinde olgunlaşabilir. Ağacımsı bitkinin boyu ortalama olarak 7 metre civarındadır ama daha kısaları ve uzunları görülebilir. Bitki üzerindeki meyve büyük oranda sarıya dönüşse de muz çeşitleri arasında kırmızı, pembe hatta mor olanları bile vardır.
 
Bitki üzerinde görünen muz topluluğuna muz küresi ya da el adı verilir. Her kümede yaklaşık 10-15 adet muz bulunur. Muz dünyada en çok tüketilen meyvelerden biridir.
 
Muz Çeşitlerinden "Plantain" Nedir? Özellikleri Nelerdir?
 
Plantain gerçekten yüksek nişasta içeriğine sahiptir ve çoğunlukla sebze olarak kullanılır. Olgunlaşmalarına izin verildiğinde, planyalar muzdaki renklerle aynı değişimlerden geçerler. Asla diğer muzlar kadar tatlı değildirler, bu yüzden genellikle yemeklerde ve tuzlu yiyeceklerde kullanılırlar. Sınıflandırmaya yönelik diğer bir yaklaşım ise muzları pişirme ve tatlı tiplerine bölmektir. Bu gibi durumlarda, muz için bir alt grup kabul edilir. 
 
Ancak, muzların istenildiği gibi pişirilebileceği veya çiğ olarak yenebileceği Güney Asya dâhil birkaç bölge dışında pek kullanılmaz. Muzlar için şekil, boyut ve renk yelpazesi diğer bölgelere göre bu bölgede daha geniştir; bu nedenle ayrım yapmak zorlaşır. Ayrıca düzlemler ve yerel diller muzlar için ayırt edici kelimeler içermez. Bu nedenle, meyveler arasındaki fark sadece bölgeye bağlı olarak tanınır.
 
Muz Çeşitlerinden "Bebek Muzlar" Nedir? Özellikleri Nelerdir?
 
Bebek muzlar, ayrıca Lady Finger muzları olarak da adlandırılır. Bunlar popüler Cavendish muzlarından daha tatlı ve küçüktür. Genellikle, Willian muzları gibi çiğ yenir. Gerçekten harika porsiyon kontrollü atıştırmalıklar yapıyorlar, bu yüzden birçok ebeveyn onları çocukları için almaktadırlar. Bebek muzları ortalama 3 santim boyundadır ve parlak sarı renktedir. Onlar dokuda kremsidir ve bal benzeri, tatlı bir tada sahiptir.
 
Muz Çeşitlerinden "Cavendish Muzları" Nedir? Özellikleri Nelerdir?
 
13 Farklı Muz ÇeşidiEn popüler muz çeşidi Cavendish muzları olarak bilinir. Tüm dünyada süpermarketlerde bulunan hafif tatlı muzlardır. Olgunlaşmanın üç ana aşaması vardır: olgunlaşmamış, yarı olgun ve olgunlaşmış. Cavendish muzlar yeşilden sarıya, kahverengi benekli koyu sarıya değişmektedir. Muzun her aşaması farklı şekillerde kullanılır, olgunlaşmış muzlar bile ekmek ve tatlılar için popülerdir.
 
Muz Çeşitlerinden "Cüce Cavendish Muz" Nedir? Özellikleri Nelerdir?
 
Cüce Cavendish muz meyvenin büyüklüğünden sonra değil, psödostemin yüksekliğinden sonra adlandırılmıştır. Gençken mor veya kestane lekeleri vardır ve olgunlaştıkça zamanla daha sarı olurlar. Bunlar en yaygın Cavendish muz çeşididir. Türk aşçı haberleri Yaprakları kısa rüzgârlara sahiptir, bu da onları rüzgâra dayanıklı, sağlam ve ekimi sırasında yönetmeleri kolaydır. Her bitki bir seferde 90 parmağa kadar çıkar ve bu da seri üretim için mükemmel hale getirir.
 
Muz Çeşitlerinden "Dev Cavendish Muz" Nedir? Özellikleri Nelerdir?
 
Dev Cavendish Muz daha yaygın William muz olarak bilinir. Tatlı, hafif ve büyük boyutludurlar. Bunları ihraç etmek daha kolay olduğu için çoğunlukla olgunlaşmamış ve yeşil satılmaktadır. Sarı bir renge olgunlaşmaya devam ederler ve dünyanın birçok bölgesinde çiğ olarak yenilirler.
 
Muz Çeşitlerinden "Pisang Raja" Nedir? Özellikleri Nelerdir?
 
Pisang Raja muzları Endonezya‘da gerçekten popülerdir ve ayrıca Musa Belle muzları olarak da bilinir. Nefis ve sıkı dokuları nedeniyle Pisang Goreng (muz börekleri) adı verilen popüler bir sokak yemeği yapmak için kullanılırlar. Bal gibi tatlı tadı vardır ve sarıdan turuncuya kadar bir renk yelpazesine sahiptir. Lezzetlerine rağmen, Pisang Raja muzu dünyanın diğer bölgelerinde popüler değil ve Endonezya dışındaki yerel pazarlarda gelmek gerçekten zor.
 
Muz Çeşitlerinden "Kırmızı Muz" Nedir? Özellikleri Nelerdir?
 
13 Farklı Muz ÇeşidiKırmızı muzlar kırmızımsı-mor tenli popüler bir meyvedir. Farklı boyutlarda gelirler ve açık pembe veya turuncu renkli eti vardır. Hafif bir ahududu tadında ve Cavendish muzlarından çok daha tatlı ve yumuşaktırlar. Genellikle Güney Amerika, Asya, Doğu Afrika ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde yetiştirilmektedir. Kırmızı muzlar, meyve suları için kullanıldığı veya çiğ olarak yenildiği Orta Amerika bölgesinde en popüler olanlarıdır.
 
Muz Çeşitlerinden "Manzano Muz" Nedir? Özellikleri Nelerdir?
 
Manzano Muz elma veya çilek gibi hafif bir tadı olan popüler bir tatlı muz çeşididir. Tamamen olgun olduklarında kararırlar, harika bir C Vitamini, potasyum, amino asit ve lif kaynağıdırlar. Tüm yıl boyunca Meksika, Karayipler ve Güney Amerika’da bulunur. Kadifemsi bir yapıya sahiptirler ve turtalarda, pudinglerde, dondurmada, smoothie’lerde ve birçok başka yemeklerde kullanılırlar.
 
Muz Çeşitlerinden "Mavi Muz" Nedir? Özellikleri Nelerdir?
 
13 Farklı Muz ÇeşidiMavi muz yapısı ve tatlı vanilya aroması nedeniyle Ice Cream Banana olarak da bilinir. Sert, soğuğa toleranslı muzlar olan aromatik, tatlı bir meyvedir. Aynı zamanda rüzgâra karşı dayanıklıdır, bu da soğuk bölgelerde onları popüler bir meyve haline getirir. Çiçeklenmeleri 15-24 ay kadar sürmektedir ve vanilyalı krema tadı nedeniyle popülerlerdirler. Ayrıca pişirilebilirler, ancak genellikle çiğ olarak yenilirler. Olgunlaştıklarında sıra dışı bir mavi renge sahiptirler.
 
Muz Çeşitlerinden "Burro Muzları" Nedir? Özellikleri Nelerdir?
 
Burro muzları Horse, Orinoco ve Hog muzları gibi bölgelere bağlı olarak birçok farklı isme sahiptir. Bir limonluk ve keskin bir tadı vardır, bu da onları en eşsiz muz türlerinden biri yapmaktadır. Hafif bir kare şeklindedirler. Burro muzları siyah lekeler ile sarı bir renge sahiptir ve hafifçe gevrek dokulu bir merkeze sahip olabilir. Tüm yıl boyunca tropik ve subtropikal bölgelerde bulunurlar.
 
Türk aşçı haberleri Vitamin B ve C’nin yanı sıra magnezyum, potasyum, lif ve ayrıca olgunlaşmamış veya yeşil olduklarında düzlem gibi kullanılırlar ve tamamen olgun olduklarında çiğ olarak yenirler. Filipinli, Tayland, Latin, Hint ve Karayip mutfağında, biberler,13 Farklı Muz Çeşidi domuz eti, tavuk, meyveler, meyveler, krema ve çok daha fazlasıyla lezzetli içerikler olarak kullanılırlar.
 
Muz Çeşitlerinden "Barangan Muz" Nedir? Özellikleri Nelerdir?
 
Barangan muzu kabuğunun her tarafında küçük siyah noktalar bulunan sarı renktedir. Tatlı bir tadı vardır ve eti hafif beyazdır. Tohum içermez ve pek çok bölge de tatlı olarak yenir. Kuzey Sumatra’da çok popülerdir, çünkü karbonhidrat, protein ve vitamin gibi besinlerle dolu lezzetli bir meyvedir.
 
Muz Çeşitlerinden "Goldfinger Muz" Nedir? Özellikleri Nelerdir?
 
Goldfinger muzu tipik olarak Honduras bölgesinde yetiştirilmektedir, Phillip Rowe ve Franklin Rosales tarafından haşere dayanıklı bir muz olarak geliştirilmiştir. Yeşil olduğunda, genellikle pişirildikten sonra yemek yenebilir. Batı bölgelerinde genellikle olgunlaştığında yenir ve çoğu Kuzey Amerika ve Avrupa pazarında satılmaktadır. Güneydoğu Asya’dan 800’den fazla farklı muz kültivatörünün gen havuzuyla konvansiyonel hibridizasyon programından sonra geliştirilmiştir.
 
Muz Çeşitlerinden "Saba Muz" Nedir? Özellikleri Nelerdir?
 
Saba muzları Filipinler’den gelmektedir ve öncelikle yemek pişirmek için kullanılmaktadır. Bazen çiğ yenir ancak Filipin mutfağında temel bir üründür. Büyük, sağlam sahte taklitlere sahiplerdir, yapraklar ve gövdesi koyu mavi-yeşil renktedir Muzlar benzersiz bir açısal şekle sahip ve kalın kabukları bulunmaktadır. Bu da onları taşınmada zarar görmesini 13 Farklı Muz Çeşidiönlemektedir. Patates ile aynı besin içeriğine sahiptirler ve halo-halo, turrón ve ginanggang gibi yemeklerde bileşenler olarak görülebilirler. Saba muzları, muz ketçapı adı verilen popüler çeşni için de temel bileşendir.
 
Muzun faydaları nelerdir?
 
** Tok tutma özelliği çok yüksek olan meyve genellikle kahvaltılarda tüketilir. Hatta bir yemek öğününün tek malzemesi olarak bile kullanılabilir.
 
** Yapılan bilimsel araştırmalar muz gibi yüksek lif içeren besinlerin kalp sağlığına iyi geldiğini ortaya koymuştur. Düzenli olarak yenen muz kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 
** Potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, riboflavin ve B vitaminleri açısından zengin bir içeriğe sahiptir.
 
** Sindirim sisteminin sağlığına faydalıdır. Bağırsak hareketlerini hızlandırır, kabızlığa iyi gelir.
 
** Potasyum açısından zengin olduğu için hipertansiyonu ve kalp krizi riskini önler. Böbrek taşı oluşumunu engeller. Potasyum eksikliği kişide aşırı yorgunluğa, bacaklarda krampa ve kabızlığa yol açar.
 
** Demir içerdiğinden anemiyi önler. Kandaki hemoglobin seviyesini artıran bir meyvedir.
 
** Nefes darlığına ve astıma iyi gelir.
 
** Yapılan araştırmalar muzun triptofan proteinini serotonine çevirdiğini ortaya koymuştur. Türk aşçı haberleri Bu da kişinin kendini mutlu hissetmesini sağlarken, depresyon riskini azaltır.
 
** Stresi azaltır.
 
** Kan şekerini dengeleyici özelliği bulunmaktadır.
 
** Antioksidan içeren meyve kansere yakalanma riskini azaltır.
 
** Kemiklerin ve kasların güçlenmesini sağlar.
 
** Mideyi korur. Reflü ve ülser benzeri hastalıklara yakalanma riskini azaltır, var olan hastalığın da semptomlarını hafifletir.
 
** Diş ve diş eti sağlığı için iyidir. Diş eti hastalıklarını önler.
 
** Doğal bir antibiyotiktir. Bu nedenle vücudunuzda herhangi bir iltihap meydana geldiğinde direkt ilaç almak yerine muz yemeyi tercih edebilirsiniz.
 
** Muz kabuğu sivrisinek ve böcek ısırmalarına iyi gelir.
 
** Muz saçların daha canlı ve parlak olmasını sağlar. Aynı şekilde daha güzel ve genç bir cilde kavuşmak istiyorsanız, günde 1 tane muz yemeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.
 
** Muz kabuğu sivilce ve aknelere iyi gelir. Kabuğunun iç yüzeyiyle sivilceli bölgeyi 5 dakika boyunca ovalayın. Bunu her defasında yeni bir kabuk alarak birkaç kez deneyin. ** Sivilcelerin kısa sürede geçtiğine tanık olacaksınız.
 
** Bağ ve boyun ağrısına da iyi gelmektedir. Başınız ağrıdığında bir tane muzu yiyip, kabuğunu ağrıyan bölgeye koyun. Ağrılarınızı hafiflediğini göreceksiniz.
 
** Kabuğu göz kapaklarında bekletildiğinde zararlı ışınlardan korur.
 
** Kas ağrılarına iyi gelir, krampları önler.
 
** Tam olgunlaşmış hali tüketilmelidir. Olgunlaşmamış hali insülin hassasiyetini artırabilir.
 
** Soyulduktan sonra da hemen tüketilmelidir. Bekletilince çok çabuk bozulan bir meyvedir.
 
** Böbrek sağlığının korunmasında oldukça önemli rol oynayan bir meyvedir.
 
Muz Nedir?
 
Muz (Musa), Güneydoğu Asya'nın tropikal bölgelerinde doğal olarak yetişen bir ağaçsı bitkiye ve bu bitkinin yeşil kabuklu (bazı türlerinde kırmızı veya pembe kabuklu) uzun meyvelerine denir. Türkiye'de daha çok Bozyazı ile Anamur arasında yetiştirilmektedir.
 
Dünya üzerinde meyvesi belki de en fazla tüketilen bitkilerden biridir. Türk aşçı haberleri Muzun bu kadar aranmasının sebebi sadece kolay erişilebilen ve kolay tüketilebilen bir bitki olması değildir. Bu tüketimin ardında muzun çok besleyici bir besin kaynağı olması, birçok vitamin, protein, mineral ve aminoasiti içeriyor olması yatmaktadır. 
 
Batı Avrupa ülkelerinde sadece tadı ve kokusu için aranan bir meyve konumunda ise de üçüncü dünya ülkelerinde çok önemli bir besin maddesidir. Az gelişmiş ülkelerde çocuklar ihtiyaçları olan proteini muz yiyerek almaktadırlar. 
 
Muzun kalori düzeyi çok yüksek olmasına karşılık hiç kolesterol içermemektedir. Kalp kaslarını geliştiren sodyum ve potasyum maddeleri içermektedir.
 
Potasyum terleme sebebiyle kapasitesini yitirmeye başlayan kasları canlandırır ve daha kolay hareket etmelerini sağlar. B1 vitamini sayesinde sinir dokularının normal çalışmasına da etki eder. İçerdiği iyot sayesinde de tiroid bezinin dengeli çalışmasına yardım eder.
 
Muz bitkisi en büyük çiçekli otsul bitkidir. Bitkileri sıkça ağaçlarla karıştırılır ve 7.6 metreye kadar çıkabilirler. Yaprakları sarmal bir biçimde yer alır ve 2.7 metre uzunluğa, 60 cm genişliğe kadar büyüyebilir.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler