Makarnanın Tarihi Nedir? Nefis ve Lezzetli

Makarnanın Tarihi Nedir? Nefis ve Lezzetli "Gnocchi"

Makarna nedir? Makarna nasıl pişirililir? Makarnanın Hikayesini biliyormusunuz? Pratik makarna tarifleri nelerdir? Makarna..

Makarnanın Tarihi Nedir? Nefis ve Lezzetli "Gnocchi" Tarifi
Gnocchi Kullanılan Malzemeler
 
*     3 Adet Orta Boy Patates
*     1 Yumurta Sarısı
*     2 Yemek Kaşığı Un
*     1 Çay Kaşığı Karabiber
*     1 Çay Kaşığı Tuz
 
Gnocchi Sebzeli Sos İçin:
*     4 Adet Orta Boy Domates
*     1 Adet Orta Boy Havuç
*     1 Baş Orta Boy Kuru Soğan
*     Yarım Su Bardağı Eski Kaşar Peyniri Rendesi Veya Parmesan Peyniri
*     1 Defne Yaprağı
*     Yarım Tatlı Kaşığı Toz Kırmızı Biber
*     1 Su Bardağı Zeytinyağı
*     1 Tatlı Kaşığı Karabiber
*     Tuz
 
Gnocchi Hazırlanışı
İlk olarak, patatesleri haşlamaya koyun ve o sırada sosu hazırlayın. 
Domateslerin kabuklarını soyup, tavla zarı formunda, küp küp doğrayın. 
Soğanı incecik kıyın. Havucu da soyup, rendeleyin. 
Derin bir tencereye zeytinyağını koyun, rendelediğiniz havuçları ekleyip 2 dakika kavurun. 
Ardından doğranmış domatesleri ve kıyılmış soğanları ekleyin. 
Biraz karıştırarak kavurun. 
 
Kırmızı biberi ve defne yaprağını da içine ilave edip, kısık ateşte 25 dakika kadar hafif hafif kaynamaya bırakın.
İyice haşlanan patatesleri ocaktan alın ve bir kenarda soğutun. 
Soğuduktan sonra da rendenin kalın tarafı ile rendeleyin. 
Derin bir kabın içine yumurtanın sarısını ve unu ilave edin. 
Karabiber ve tuzunu da koyup, haşlanmış patatesleri üstüne ilave edin. 
Hepsini birlikte iyice yoğurun. 
 
Daha sonra elde ettiğiniz hamurdan iri parçalar koparıp, elinizle yuvarlayarak uzun kalın bir halat gibi şekillendirin.
Tezgaha biraz un serpip, patates hamurunuzu iyice una bulayın. 
Hazırladığınız uzun hamurları hemen hemen 2 santimetre genişliğinde parçalar halinde kesin. 
Kestiğiniz parçaların üzerine çatalın dişlerini hafifçe bastırarak şekil verebilirsiniz. 
 
Büyük bir tencerede 7-8 bardak suyu kaynatın. İçine 1 çay kaşığı tuz atıp, patates hamurlarını yani gnocchi'leri, kaynayan suya atarak 2-3 dakika haşlayın ve bir kevgirle servis tabağına alın.
Hazırladığınız domates sosunun içinden defne yaprağını çıkartın ve sosu patateslerin üzerine kaşıkla gezdirin. 
Rendelediğiniz kaşar peynirini de serperek sıcak sıcak servis yapabilirsiniz.
 
Makarna’nın Asırlık Tarihi Nedir? Makarnanın Tarihi Üzerine Bilmek İstedikleriniz? Makarna nedir? Makarna nasıl pişirililir? Makarnanın Hikayesini biliyormusunuz? Pratik makarna tarifleri nelerdir? Makarna nasıl hazırlanır? Lezzetli makarna tarifleri nelerdir?
 
Güney İtalya’da makarna çok tüketildiğinden İtalyanlara ‘makarnacı ulus’ denir. Onların dilinde makarnanın karşılığı ‘pasta’ olarak telaffuz edilir. Makarnanın tarihi Etrükslere, Çinlilere, Yunanlılara, Romalılara ve Araplara kadar uzanır. Çoğu yemek tarih bilimcilerine göre makarnanın tamamen hangi millete ait olduğu tartışmaya açık bir konudur. Bunun nedeni ise buğdayın yapısına bağlı olarak yetiştiği coğrafyadır.
 
14. yüzyıla damga vuran ve ilk modern yemek kitabının yazarı olan Maestro Martino’ya göre makarna ancak sert buğday Triticum Turgidum’un İtalya’da tanınmasından sonra yapılabildi. Çünkü, durum ya da irmik buğdayı denilen sert buğdayın yüksek oranda glüten içermesi ve çok düşük nem oranı nedeniyle kurutma sırasında makarnada kırılma ya da gerilme meydana gelmiyor;
 
pişirilme sırasında da şekli bozulmuyordu. Bu Rönesans dünyası için bir devrim, çağ atlama ve kırılma noktası niteliğindeydi. Kurutulmuş makarnanın raf ömrü uzun olduğundan, kıtlık dönemleri depolanabilme özelliğinden istifade edildi ve pasta secca ya da peksimet gibi ürünlerin ortaya çıkması uzun gemi yolculuklarının yapılmasını uygun kılarak, yapılacak olan keşiflerin başlamasına teşvik etti.
 
‘Macaroni’yi İtalya’ya Marco Polo mu getirdi? Sert buğdaylı kurutulmuş makarnayı o mu getirdi?

Her iki sorunun cevabı da hayır. Marco Polo, nişastalı undan, Hint irmiğinden yapılan bir yiyecekten(noodles) söz etmişti fakat asla kurutulmuş makarnadan bahsetmemişti. Bu durum makarnanın mucidiymiş gibi görünen Çinlileri baştan eliyor. Clifford Wright tarafından ortaya atılan bir teori ise makarnanın gerçek mucitleri Araplar olduğudur. Bu teoriye göre göçe Araplar yayılma savaşları sırasında kolay taşınabilir, besleyici ve doyurucu bir yiyeceğe ihtiyaç duydukları için makarnayı icat ettiler.
 
Her ne kadar 9. Yüzyılda Araplar yayılma savaşları sırasında yanında getirdiklerini bu coğrafyaya tanıtsalarda, hem taze iken hem de kuru halde pişirilen makarna türü hamur işlerinin (erişte, lazanya,’tracta’,pastasciutte) yapının Yunan ve Roma çağında yapının çok iyi bilindiği öngörülmektedir. Her ne olursa olsun değişmeyen tek gerçek kurutulmuş hamur işlerini geliştirenler Arapların olduğudur.
 
Arap dünyasının coğrafya bilgini el-İdrisi’nin 12. Yüzyılın ortalarında Trabia’da görülen ‘itrija’dan (kurutulmuş tel şehriye) bahsediyor ve buradan gemilerle Calabri’ya ve diğer Hıristiyan ve Müslüman ülkelerine ihraç ediliyor. Farsça ‘rişte’(iplik) sözcüğü, Araplara ve bize ‘erişte’ şeklinde geçmiştir.Aynı dönem içerisinde yapılan ticari anlaşmalar (1175-1160 Sicilya ve Cenova arasında), Sicilya makarnasının Cenova’ya gönderildiğini gösteriyor. Boccaccio Decameron adlı eserinde hem makarnadan hem de ravioli’den söz eder.
 
Pasta Secca’nın vücut bulduğu bir çeşit de lazanyaydı. ’Lasagna’ sözcüğü Ortaçağ Avrupa’sında ince hamur işi bademli çörek anlamına Farsça ‘lavzenag’ ve Arapça ‘levzinec’ sözcüğünden gelme olabilir. Bununla ilgili ilk bilgi tarif 14. Yüzyılın el yazması Liber de Conquina’ da (Yemek Kitabı) yer alıyor. Makarna yaprakları haşlanarak aralarına baharat ve rendelenmiş peynir serpiliyor. Diğer pasta secca çeşitlerine bakılacak olursa,yakılacak odunun bulunmadığı yerlerde pişirilebilecek kadar küçük yuvarlıktaydılar.
 
Bu durumda makarnanın,arpa ve pirinç gibi Arapların alışık olduğu diğer tahıl ürünlerine benzetilerek yapıldığı varsayılıyor. Bu teori daha çok çorbalarda kullanılan risoni ve orzi gibi şehriyelerin icadında etkili olmuş olabilir. Yemek tarihi yazarları, makarna yapmak için sert buğday ununa ihtiyaç duyulduğunu ve bunun içinde hasat ve öğütme araçlarının gerekli olduğunu vurguluyor.Göçebe Arapda ise Sicilya’ya yerleşmeden önce böyle bir teçhizatın bulunmaması çelişkiler yaratıyor.
 
17. Yüzyıla gelindiğinde makarnanın İtalyan mutfağının başlıca unsurlarından birinin olmasına yol açan nedenlerden biri ise tüccarlar gibi az sayıdaki orta sınıfın kurutulmuş makarnayı artık satın alıyor olmasıydı. Aristokratlar için garnitür sayılırken , halk için ana yemek olarak kabul görüyordu. Artık talep üzerine makarna satan yerler de bulunuyordu. Bu makarna üreticilerine lasagnari deniliyordu. Gün geçtikçe sayıları artan makarnacılar bu durumu kendilerine çevirerek birlikler kurdular. Bu birliklerin olduğu şehirlerde makarna fiyatları belirleniyor, dolandırıcılık ve haksız rekabeti önlemek amacıyla devlet tarafından beyannameler bildiriliyordu. Makarna yönetmeliklerini ihlal edenler yargıçlar tarafından cezalandırılabiliyolardı.
 
Makarnaya Şiir

Makarna literatürüne yapılan en dikkat çekici katkılardan biri de Kont Francesco de Lemene tarafından 1654 yılında yazılan ‘Della Discendenza e nobilta de macceherone in modena’başlıklı şiirdi.Bu şiir makarna çeşitlerini sınıflandırmakla kalmayarak, tam bir soy ağacı çıkarıyordu ;
 
Makarna undan doğdu. Üretken ana, dulken bir oğul doğurdu. Oğlun adı Gnocco’ydu(fakat sonu hiç iyi olmadı). Önceki üç kocası Canella(oklava), Hamur Teknesi ve Pres’ten zaten çocukları olmuştu. Canella’dan, sonradan Kek ve Raviolo’nun anası olacak Lazanya’yı ve Polenta’yı doğurmuştu. Ancak en muhteşem evlat Preten yaptığı Maccherone’ydi. Maccherone’nin soyunu Fidelino devam ettirdi ki, o da Pestarino’ya baba oldu.
 
Osmanlı'da Makarna
Makarna ülkemize ilk defa Osmanlı döneminde 1780’lerde ithal edilmeye başlandı. Daha sonralarda İtalya’da makarnanın endüstriyelleşmesinden sonra seri üretime geçildikten sonra fiyatlarda düşüş yaşandı. Savona ve Porta’ da 148 fabrika bulunurken, Cenova’da bu sayı 250’ye ulaşıyordu.1830 yılında Osmanlı Hükümeti,orduya makarna sağlamak için Selimiye Kışlası’nda bir makarna fabrikası kurdu.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler