Tekirdağ Ve Edirne’de Geleneksel Lezzetler Yaşatılıyor

Tekirdağ Ve Edirne’de Geleneksel Lezzetler Yaşatılıyor

Turizm Haftası dolayısıyla ev hanımları arasında yöresel yemek yarışması düzenlendi..

Tekirdağ Ve Edirne’de Geleneksel Lezzetler Yaşatılıyor
Tekirdağ'da Turizm Haftası dolayısıyla ev hanımları arasında yöresel yemek yarışması düzenlendi. Turizm ve Otelcilik Lisesi salonunda düzenlenen yarışmada, Tekirdağlı kadınlar, "çorba, hamur işleri, tatlı, zeytinyağlılar ve et yemekleri" kategorilerinde yaptıkları yöresel lezzetleri ildeki lokantaların şeflerinden oluşan jürinin beğenisine sundu.
 
Etkinlikte konuşan Tekirdağ Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Barut, son yıllarda yemek kültürünün tanıtımının ihmal edildiğini söyledi. Yöresel yemeklerin tanıtılmasını için yöresel bir lokanta açılması gerektiğini ifade eden Barut, "Milli kültürümüzün en önemli unsurlarından biri olan, sofralarımızın ve yemeklerimizin tanıtılması son yıllarda ihmal edilmiştir. Zengin mutfak kültürümüz adeta unutulmaya yüz tutmuştur. 
 
Geleneksel mutfak kültürümüzün damak tadı olan etli ve sebzeli yemeklerimiz, börek ve tatlılarımız adeta unutulmuş, yemek kitaplarında yada sohbetler arasında sözde kalmışlardır." diye konuştu. Yemek yarışmasının geleneksel hale geldiğini dile getiren Barut, şunları kaydetti:
 
"Bölgemizin genel mutfak lezzetlerini yaşatmak ve gelecek kuşaklara taşımak amacıyla yemek yarışması her yıl Turizm Haftası etkinlikleri içerisinde geleneksel hale gelmiştir.
 
OSMANLI SARAY MUTFAĞIAmacımız genel damak tatlarımız yaşatmak ve gelecek kuşaklara ulaşılmasını sağlamaktır. Ancak bu etkinliklerle ikinci bir amacımız da şehrimize gelen misafirlerimize yerel lezzetlerimizin tanıtılması noktasında eksikliğini hissettiğimiz bir lokantanın açılması olacaktır"
Yarışmada çorba kategorisinde Fatma Yüksel, zeytinyağlılarda Melek Bakıcı, etli yemeklerde Güzin Engin, hamur işlerinde Şensev Filiz, tatlıda da Güler Göksim birinci oldu. Başarı elde eden katılımcılara çeşitli hediyeler verildi.
 
Aşçı Adayları Hünerlerini Sergiledi
Edirne'de, Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında "Meslek Liseleri Arası Yemek Yarışması" düzenlendi.
Edirne Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde gerçekleşen yarışmada 14 aşçılık öğrencisi soğuk başlangıç ve salata kategorilerinde hünerlerini sergiledi.
 
Dünya ve Türk mutfağına ait lezzetleri belirli zaman ve kurallar dahilinde hazırlayan öğrencilere okul arkadaşları da tezahüratlarla destek verdi. Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Başkanı Bülent Bacıoğlu, yaptığı açıklamada, geleceğin şeflerinin kendi yorumlarını kattıkları lezzetler hazırladığını söyledi.
 
Öğrencilerin başarılı bir performans sergilediğini dile getiren Bacıoğlu, "Edirne Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinatörlüğü ve Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ev sahipliğinde ilimizdeki 7 lisenin yiyecek ve içecek hizmetleri bölümünde 14 öğrencimiz burada yarıştı. Soğuk başlangıç ve salata kategorilerinde birbirinden güzel tatlar ortaya çıkardılar. 
 
KÖFTE TARİFLERİAmacımız onları motive etmek ve mesleklerini sevdirmek. Edirne gastronomisine katkı yapacak öğrenciler yetişmesini istiyoruz. Onları bu tarz etkinliklerle teşvik etmek istiyoruz. Çok renkli ve güzel bir yarışma oluyor. Tüm öğrencileri tebrik ediyorum." şeklinde konuştu.
Okul Müdürü Şeref Uz da geleceğin şeflerinin düzenlenen yarışmada hünerlerini güzel bir şekilde sergilediğini ifade etti. Yarışmada juri üyeleri öğrenciler tarafından hazırlanan lezzetlerin hazırlanış, sunum ve tatlarını inceleyerek not verdi.
 
Yarışmada soğuk başlangıç kategorisinde Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden Mustafa Keskin birinci, Keşan İlhami Ertem Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden Eren Korur ikinci, Uzunköprü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden Aleyna Çalışkan üçüncü ve Keşan Safiye ErolMesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden Gülben Tohum dördüncü oldu.
 
Salata kategorisinde Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden Aziz Bilgiç birinci, Uzunköprü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden Nergis Elmalı ikinci, Keşan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden Tolunay Kaymaz üçüncü ve Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden İlayda Genişyürek dördüncü oldu.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler