loader
Yarışmalarda Birincilik Başarı Parayı Getiriyor

Yarışmalarda Birincilik Başarı Parayı Getiriyor

yemek pişirme kültür ve aktivitesini sorumluluğundaki görevlilerle birlikte resim...

Yarışmalarda Birincilik Başarı Parayı Getiriyor
Gastronomi Uzmanı; 
Zengin Türk mutfak kültürünün geliştirilmesini, uluslararası düzeyde tanıtılmasını ve saygınlığının korunmasını sağlayan, bununla birlikte dünya mutfaklarını da bilen ve takip eden, modern ve klasik pişirme teknikleriyle yiyecek-içecek yönetimi, maliyet kontrolü ve menü mühendisliği konularında donanımlı, gıda güvenliği sistemine hakim, çevreye duyarlı ve yemek pişirme kültür ve aktivitesini sorumluluğundaki görevlilerle birlikte resim, heykel, felsefe, görgü kuralları, işletmecilik, turizmcilik, mühendislik temelleri gibi disiplinlerarası konularla birleştirerek görsel şölen içerisinde sunabilen, hem şef hem de yönetici kişidir.
 
İSTİNYE Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ve MYO Aşçılık Programı Öğretim Üyesi Şef Duygu Tuğcu, Lüksemburg’da düzenlenen Villeroy/Bush Culinary World Cup’da Pastacılık kategorisinde birinci oldu.
 
Uluslararası yarışmalarda kazanılmış 18 adet madalyası olan Şef Tuğcu, Türk bayrağını dalgalandırmaktan dolayı gurur duyduğunu söyledi. Pastasının tamamının yenilenebilir malzemelerle yapılmış bir heykel olduğunu söyleyen Şef Tuğcu, "Ne zaman Türk Bayrağı'nı kaldırsam gurur duyuyorum. Dünyanın en büyük yarışmasında sahnede Türk Bayrağı'nı sallandırıyorsunuz. Bundan daha büyük hissedilebilecek bir duygu yok" ifadelerini kullandı.
 
Gastronomide Başarı Parayı Getiriyor
Geleceğin meslekleri arasında anılan gastronomi ve mutfak sanatlarına olan ilginin yükselişi, sektördeki profesyonel aşçılara olan ihtiyacın artmasıile ilgili değerlendirmelerde bulunan Şef Tuğcu, ‘’Gastronomi bölümü son 5 yıl içinde inanılmaz bir gelişim kaydetti. Eğer gerçekten kendinizi gösterirseniz, güzel yerlerde, iyi şeflerle çalışırsanız bu işte gerçekten çok başarılı olup, güzel paralar kazanabilirsiniz" dedi.
 
Sektörün Deneyimli İnsan İhtiyacı Var
Sektörün eğitimli ve mutfak görmüş insanlara ihtiyacı olduğunun altını çizen Şef Tuğcu, "Sadece eğitimli değil, sadece alaylı da değil deneyim kazanmış insanlarla bu sektörün inanılmaz ileri gideceğini düşünüyorum. Zaten biz Türk mutfağı olarak inanılmaz ilerideyiz. Sadece bunun farkında değiliz. Bunun üzerine eğitim katarsak çok daha ileri gidebileceğimize inanıyorum. Bilgi düzeyimizi arttırarak kendimizi kanıtlamamız lazım.
 
Deneyim İçin Mutfak Görmek Şart
Geleceğin aşçılarına seslenen Şef Tuğcu, "Deneyim kazanmaları için minimum 2 ya da 3 sene piyasada çalışmaları gerekiyor. Mutfak görmeleri gerekli. Sonrasında eğer isterlerse kendi mekânlarını açabilirler. Muhakkak deneyim kazanmaları gerekiyor. Okulda kusursuz bir dünya görüyorlar ama gerçek mutfağın içersindeki yaşamı da görmeleri lazım. Çünkü okulda zorluk görmüyorlar. Ama gerçek dünyaya girdikleri zaman gerçek zorlukları, ustalarla çalışmanın nasıl bir şey olduğunu görüyorlar" şeklinde konuştu.
 
Türk ve Dünya Mutfak Kültürü, yemek tarihi, pişirme teknikleri, yemek eşleme ve yemek stilistliği konularında her türlü yerli ve yabancı yazılı veya görsel yayınları takip edecek, çıkan sonuçları değerlendirecek, yöresel ve dünya gastronomi uygulamalarında dünyanın çeşitli ülkelerinde tanıtım ve geliştirilmesi için çalışmalar ve uygulamalı sunumlar yapacak, bu araştırmalar doğrultusunda inovasyonu yaratacak Gastronomi Uzmanı yetiştirmektir.
 
Sürdürülebilir Gastronominin öncüleri;
Gastronomik mirasın, farklı kültürlerin mutfağına ait teknik bilgileri, geçmiş nesillerden kalan yiyecek ve içecekleri, hazırlanışı, sunumu ve özelliklerini irdeleyen, araştıran, geleneksel mutfak kültürünün zenginleşmesine katkıda bulunan, unutulmaya yüz tutmuş mirasın yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasına ve yerel kalkınmaya olanak verecek faaliyetlerin uygulayıcıları Gastronomi Uzmanı yetiştirmektir.
 
Lezzete bilim katan vizyoner gençler; 
Mutfak; içerisinde hem sanatı hem de bilimi barındıran bir kavramdır. Mutfak bilimi iyi bir eğitim ile sağlanabilir. Mutfak sanatı ise yaratıcılık ile gelişebilir. İyi bir gastronomi eğitimi, mutfağın bilimsel yönünün kavranması, sonrasında pratiğin geliştirilmesi ve bunun sanatsal kavram bilgisi ve yaratıcılıkla harmanlanması ile mümkündür. Bu uzun bir süreçtir.
 


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler