loader
Mısır Tatlısı Tarifi

Mısır Tatlısı Tarifi

Bölgesel Mutfaklar, Yöresel Mutfaklar, Geleneksel Türk Mutfağı, Osmanlı Saray Mutfağı, Anadolu Tatlıları...

Mısır Tatlısı Tarifi - Yozgat
Mısır Tatlısı Malzemeler :(10 Kişilik) 
 
*   1 Kg Mısır Unu 
*   2 Yumurta 
*   1 Kase Un 
*   1 Su Bardağı Sıvı Yağ 
*   1 Su Bardağı Yoğurt 
*   1 Su Bardağı Su 
*   1 Paket Kabartma Tozu 
 
Mısır Tatlısı Şerbeti İçin :
*   2,5 Su Bardağı Toz Şeker 
*   2,5 Su Bardağı Su. 
 
Mısır Tatlısı Hazırlanış Tarifi :
Yumurta, yağ, su, yoğurt ve kabartma tozu derin bir kaseye alınır. Mısır unu ve normal un eklenip yoğrulur. Cevizden büyük bezeler alınır, yuvarlanır ve yağlanmış tepsiye dizilir. Bezelerin her biri için el muhakkak ıslatılır. Aksi takdirde bezeler ele yapışır. 
 
Üstü kızarana kadar yani yaklaşır 30 dk . pişirilir. Tatlı sıcakken yine sıcak olan şerbet üzerine dökülür. Ağzı kapatılır ve şerbeti çekene kadar dinlendirilir.
 
Evliya Çelebinin Kayıtlarında;
Mısır tüccarları ile yaptıkları kavga sırasında kasaplar, şeker, kahve, pirinç, mercimek ve baharat gibi birçok önemli gıda maddesini sağlayan Mısır ticareti, dışa bağımlılık olarak gösteriyorlar. Evliya Çelebi, bu sahneyi ekonomiyle ilgili düşüncelerini dile getirmek için kullanmış olabilir.
 
Kasaplar, "devlet-i al-i Osman bunların Mısır pirincine muhtaç değildir" diyerek Anadolu ve Rumeli'nin meşhur pirinçlerini sayıyor, aynı bölgenin mercimek ve ballarının de üstün olduğunu iddia ediyor ve en ilginci şeker konusunda "padişah isterse", Alanya, Antalya, Silifke, Tarsus, Adana, Payas, Antakya, Halep, Şam, Sayda, Beyrut ve Trablusşam'da ülkeye yetecek şekerin yetişebileceğini iddia ediyorlar.
 
Şeker üretimiyle ilgili bu söylenenler, 300 yıl sonra Cumhuriyet döneminde yerli şeker sanayii kurma politikasını öngörüyor gibidir [I239-240].
Bölgesel Mutfaklar, Yöresel Mutfaklar, Geleneksel Türk Mutfağı, Osmanlı Saray Mutfağı, Anadolu Tatlıları, Kategorisindedir. 


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler