loader
Etli Erik Yemeği Tarifi

Etli Erik Yemeği Tarifi

Etli Erik Yemeği Tarifi, Osmanlı saray mutfağının etkisinin görüldüğü etli erik yemeği bahar aylarında...

Etli Erik Yemeği Tarifi - Bursa
Osmanlı saray mutfağının etkisinin görüldüğü etli erik yemeği bahar aylarında yeşil eriklerin lezzeti ile kuzu etini bütünleştiren özel gün yemeklerindendir. "Etli Yemekler"
 
Etli Erik Yemeği  ; Yöresel Mutfaklarımızdan Bursa ve çevresine ait Geleneksel Türk mutfağındaki Etli yemeklerimizden ileri gelenleridir. Zaman zaman Osmanlı saray mutfağının da özel menüleri arasında yerini almıştır. Geleneksel olarak günümüzde basta Bursa ve çevresinde olmak üzere Etli Yemekler kategorisinde bir çok bölgemizde de ilgili özel restoranlarda ve ahali de ise halen geleneksel adetleri yaşatan aileler tarafından  halen yapılmaktadır.
 
Etli Erik Yemeği Kullanılan Malzemeler :
*   Bir Baş Soğan 
*   300 gr Kuşbaşı Kuzu Eti 
*   200 gr Kuru Erik veya Yeşil Erik 
*   Tereyağı 
*   2 Bardak Su 
*   Tuz
 
Etli Erik Yemeği Yapılış Tarifi:
Erikler bir saat sıcak suda bekletilerek yumuşatılır, süzgeçten geçirilerek çekirdekleri çıkartılır. Tencereye tereyağı eritilerek küp şeklinde doğranmış olan soğanlar ilave edilir. 
 
Pembeleşinceye kadar kavrulan soğanlara kuşbaşı kuzu etleri ilave edilerek etler suyunu çekinceye kadar karıştırılır. Pişen etlere su ve erikler ilave edilerek bir süre daha kaynatılır. 
 
Tuzu atılır, tencerenin kapağı kapatılarak yaklaşık on dakika daha pişirildikten sonra ocağın üzerinde alınır sıcak olarak servis yapılır.
 


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler