loader
 Sucuk Hapısası Tarifi

Sucuk Hapısası Tarifi

Sucuk Hapısası Tarifi; Geleneksel Türk mutfağında ve Osmanlı saray mutfağında yapıldığı gibi yöresel olarak...

 
Sucuk Hapısası Yöresel Mutfaklarımızdan “Kilis” ve etrafına ait Yöresel tatlılarımızdandır. Geleneksel Türk mutfağında ve Osmanlı saray mutfağında yapıldığı gibi yöresel olarak Dogu Anadolu ve Güney  Dogu Anadolu  bölgeleride basta olmak üzere bir çok Yöremizde de halen yapılmaktadır.
 
Sucuk Hapısası Tarifi - Kilis
Sucuk Hapısası Tarifi Kullanılan Malzemeler :  
 
*    Şirelik Üzüm, 
*    Buğday Nişastası, 
*    Havara Taşı, 
*    Ceviz İçi, 
*    Sucuk İpi.
 
Sucuk Hapısası Tarifi Yapılışı : 
Tanelerine ayrılan üzümler curunda yıkanır, ezilir, süzülür, kaynatılır ve şerbet haline getirilir. Elde edilen şerbetin bir kısmı ayrılır, bir kısmı da sucuğun yumuşak ve tatlı olması için kaynatılır. Soğuk şerbetle nişasta karştırılarak yoğrulduktan sonra karışıma azar sıcak şerbet eklenir. 
 
Bu arada kaynamakta olan şerbetin altındaki ateş alınır ve karışım tahtadan yapılmış küçük kürekle sürekli karıştırılır. Daha önceden aralıklarla iplere dizilmiş olan cevizler (ceviz içleri ıslatıldıktan sonra bir gün bekletilir. 
 
Sonra iğne ile ipe dizilir ve en az bir hafta açık havada kurutulur) bu karışımna (hapısa) batırılarak, yüksekçe bir yere asılır ve güneşte kurutulur. Kuruyan ceviz sucuklar bez torbalarda saklanır.
 


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler