loader
Kaz Tiridi (Kaz Asma) Tarifi

Kaz Tiridi (Kaz Asma) Tarifi

Kaz Tiridi (Kaz Asma) Tarifi , Osmanlı Saray Mutfağı, Temizlenen kazın deri ve bağırsak civarındaki yağları...

 
Osmanlı Saray Mutfağında
***Kâtiplerin sofrasında görülen diğer bir tatlı çeşidi ise zırba idi. Görünen o ki, zırba badem, bal (‘asel), nişasta, zencefil, incir, zerdali ve kırmızı kuru üzüm (meviz-i sürh) ile yapılan bir çeşit muhallebiydi. Kâtiplerin önüne hangi et yemeğinin geleceği pek belli değildi. Onlara sunulan şurba-i makiyan kırk tavuktan, paşaların çorbası ise on dört tavuktan yapılmıştı; ancak ehl-i divan üyelerinin başka kümes hayvanlarından yiyip yemedikleri belirtilmemiş. 
 
Osmanlı Saray Mutfağında Toplam 132 güvercinin, 90 ni vezirlere, 32’si ağalara, ıo’u ise darüssa’ade ağalarına ayrılmış, 16 kaz ile 33 ördek paşalar ile belirtilen diğer gruplardan biri arasında paylaştırılmış, aslan payı yine vezirlere düşmüştü. Şerbet konusu belirsiz kalıyor; öğrenebildiğimiz tek şey şerbetin 48 kıyye (yak. 61.6 kg) şeker içerdiği ve bürokratlara ikram edildiğidir.“Yağma” geleneğinden sadece divan-ı hümayuna verilen ziyafet-i 'id-i şerif listeleri söz ediyor. Bu geleneğin, Ziya Gökalp’in de gözlemlediği üzere, Orta Asya Türk geleneği olan potlaçtan yadigâr kaldığı aşikârdır.
 
 
Kaz Tiridi (Kaz Asma) Tarifi - Samsun
Geleneksel Türk Mutfağında da Samsun'un Her İlçesinde Yapılmakla Birlikte Daha Çok İç Bölgelerde Yoğun Olarak Yenilmektedir.
 
Kaz Tiridi (Kaz Asma) Tarifi Kullanılan Malzemeler : 
*    1 Adet Bütün Kaz, 
*    300 Gr Bulgur, 
*    600 Gr Kaz Suyu, 
*    Yeteri Kadar Pide Ve Tuz
 
Kaz Tiridi (Kaz Asma) Tarifi Yapılışı:
Temizlenen kazın deri ve bağırsak civarındaki yağları küçük küçük doğranarak bir kapta eritilir. Bütün olarak haşlanmış kazın suyundan iki kepçe su ve tuz konur. 
 
Yufkalar dilim dilim kesilerek yağlı suya batırılıp bir tepsiye dizilir. Kaz suyu ile pişen bulgur pilavı tepsiye dökülür. Üzerine eritilmiş kaz yağından gezdirilir. Kaz eti parçalara ayrılarak pilavın üzerine konur. 
 
Samsun Kaz Tiridi 27.12.2011 tarihinde 174 sayılı kararla mahreç türünde coğrafi işaret alarak tescillenmiştir.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap