loader
Özbek Pilavı Tarifi

Özbek Pilavı Tarifi

Özbek Pilavı Tarifi, Osmanlı Saray Mutfağı, Soğuk su ile üç su yıkayıp, bulanık, nişastalı suyunu dökün...

 
Defterdarzade Mehmed Paşa'nın sofrasında, Osmanlı Saray Mutfağının temel yemeklerinden olan dolma ve baklava gibi hamurişleri yer alırken, Bitlis Hanı'nın Melek Ahmed Paşa'ya verdiği ziyafette bu yemeklerin olmaması ve sunulan pilavların çokluğu, İran mutfağının etkisini gösteriyor. Onaltı çeşit pilav, birçok çorba ve kebablardan sonra, birçok sıcak içecek ve en son çeşitli reçel ve murabbalar sunulmuştu [IV 76]. Osmanlı Saray Mutfağı Yemek Kültürü.
 
Özbek Pilavı Tarifi
5 kişilik
 
Özbek Pilavı Tarifi Malzemesi:
*   300 gr. baldo pirinci 
*   50 gr. kuşüzümü ( 1/4 su bardağı)
*   500 gr. kıvırcık koyun eti
*    (1 cm. ‘lik kuşbaşı doğramış)
*   150 gr. tereyağı (10 çorba kş.)
*   100 gr. Çam fıstığı (1/2 su bardağı)
*   300 gr. kuzu kıyması
*   tuz
*   1/3 çay kş. tarçın
*   1/3 çay kş. toz karanfil
*   1 /3 çorba kş. Kakule (tohumları çıkarılıp, dövülmüş)
 
Özbek Pilavı Tarifi Yapılış
Pirinci ayıklayın. Soğuk su ile üç su yıkayıp, bulanık, nişastalı suyunu dökün. Yıkama suyu berraklaşınca pirinci bir süzgece çıkarıp süzdürün. Kuş üzümlerini bir tel süzgecin içine koyup, sertçe ovalayarak saplarının ayrılmasını sağlayın. Yıkayıp, süzdürün ve soğuk suya koyarak biraz şişmeye bırakın.
 
Etleri yıkayıp tencereye koyun. üzerini aşacak kadar su içinde orta ateşe oturtun. Etler pişince fazla suyunu temiz bir kaba süzdürüp, birkaç dakika daha pişirin.
 
Et tümüyle suyunu çektikten sonra tencereye tereyağını ve fıstıkları koyup etlerle biraz kızartın. Etin pişme suyundan 1 litre (4 su bardağı) ekleyin. Kıymayı kuşüzümünü, tuzu, tarçını, karanfili, kakuleyi katarak bir taşım kaynatın.
 
Kaynayan et suyuna pirinci salın, Ateşi kısıp, kapağını kapatarak pirinçler suyunu çekinceye kadar yaklaşık 15 dakika daha pişirip, pilavı ateşten alın.
 
Pişen pilavı tahta bir kaşıkla, pirinçleri ezmemeye özen göstererek karıştırıp tepsiye dökerek servis yapın.
 


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler