Modern Türk Gastronomisi

Modern Türk Gastronomisi

İnsanlığın olmazsa olmaz temel ihtiyacı gıdadır. Ama günümüz dünyasında yemeğe bakış açısı çok değişti. Yemek yemek artık sadece karın doyurmak olarak algılanmamaktadır. Yemek artık kültürü, sanat, felsefe,

 
Gastro Akademi Semineri gerçekleşti...
 
Çanakkale onsekiz mart üniversitesi (çomü) turizm fakültesi gastronomi ve mutfak sanatları bölümü tarafından düzenlenen gastro akademi semineri troia kültür merkezinde gerçekleşti.
 
Türk aşçı haberleri olarak gastronomi haberlerinde kaynağından edinmiş olduğumuz bilgilere göre;  
 
Modern Türk Gastronomisi
Eyüp Kemal Sevinç, İsmet Saz, Emre Şen, Metin Saruhanlı ve Yücel Bükücü’nün konuşmacı olduğu seminere, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Pelin Kanten, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı. 
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Rektör Prof. Dr. Sedat Murat, Çanakkale’nin Turizm, Kültür ve Sanat şehri olması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:
 
Modern Türk Gastronomisi
İnsanlığın olmazsa olmaz temel ihtiyacı gıdadır. Ama günümüz dünyasında yemeğe bakış açısı çok değişti. 
 
Yemek yemek artık sadece karın doyurmak olarak algılanmamaktadır. 
 
Modern Türk Gastronomisi
Yemek artık kültürü, sanat, felsefe, psikoloji ve sosyoloji alanlarından beslenen ve bu alanları yansıtan bir disiplin haline geldi. Gastronomi camiası olarak bunu en iyi bilenler sizlersiniz ve sevgili öğrenciler bu bağlamda kendinizi en iyi şekilde yetiştirmeniz çok önemli. 
 
Tüm dünyada olduğu gibi artık insanlar kültürel, yerel özellikleri dikkate alarak hem geziyor hem de tadıyor. Yemeğinize kültürünüzü, sanatınızı, tarihinizi yansıttığınızda yemeğiniz bir değer kazanıyor. 
 
Modern Türk Gastronomisi
Bunu dikkat alarak kendinizi geliştirin. 
 
Sizlerin gelişimine büyük katkı sunacak bir etkinlik. Alanında dünyaca ünlü şeflerden deneyimleri ve kariyer yolculuklarını dinleyeceksiniz. Her birini üniversitemizde ağırlamaktan büyük mutluluk duydum. 
 
Modern Türk Gastronomisi
Her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi. Konuşmanın ardından Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ferah Özkök’ün moderatörlüğünde Eyüp Kemal Sevinç, İsmet Saz, Emre Şen, Metin Saruhanlı ve Yücel Bükücü’nün konuşmacı olduğu seminere geçildi. 
 
Sürdürülebilir Gastronomi, Gastronomide Kariyer ve Modern Türk Gastronomisi başlıklarının konuşulduğu seminer, öğrencilerden gelen soruların cevaplandırılmasının ardından konuklara Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Pelin Kanten’in hediyelerini takdim etmesi ile son buldu. 
 
Modern Türk Gastronomisi
Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Mutfağında, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan yemekler Öğrenci Sosyal Etkinlik Merkezi (ÖSEM) yemekhanesinde şeflere ikram edildi.


Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler