Galette Nedir? Galette İle Tart İle Arasındaki Fark Nedir?

Galette Nedir? Galette İle Tart İle Arasındaki Fark Nedir?

Galette kelimesi Norman dilindeki düz kek anlamına gelen “gale” kelimesinden türemiştir. Galette günümüzde birçok farklı unlu mamul için kullanılan geniş bir terim olsa da akla en çok..

Galette Nedir? Galette İle Tart İle Arasındaki Fark Nedir?
 
Galette kelimesi Norman dilindeki düz kek anlamına gelen “gale” kelimesinden türemiştir. 
 
Galette günümüzde birçok farklı unlu mamul için kullanılan geniş bir terim olsa da akla en çok gelen serbest biçimli rustik görünümlü tartlardır. 
 
Bu sebeple en çok tarta benzeyen bir tatlı türüdür. 
 
Yapımı neredeyse tart ile aynıdır. 
 
Hamurundaki farklılıklar nedeniyle tart ile birbirinden ayrılmaktadır.
 
Galette hamuru, aynı pizza hamuru gibi ince açılır, içine malzemeleri konur kenarları da malzemelerin üzerine doğru kıvrılarak kapatılır. 
 
Hem tatlı hem tuzlu olarak hazırlanır.
 
Kaynak: Kaynak: kısık ates


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler