"Bağışıklık sistemi" ve Otoimmün Hastalıklar

Bağışıklık sistemi kişiyi olası hastalık ve enfeksiyonlara karşı korur. Bağışıklık sistemi sağlıklı çalışmadığında bir takım problemlerin ortaya çıkar. Bağışıklık sistemin..

Otoimmün Hastalıklar Nelerdir?
 
Vücudumuzun hastalıklarla mücadele ederek sağlıklı kalmasını sağlayan bağışıklık sistemi yabancı organizmaların vücuda girmesini engeller. Kişileri hastalık ve enfeksiyonlara karşı koruyan bağışıklık sistemi nedir? Otoimmün hastalıklar nelerdir? İşte detaylar…
 
Bağışıklık sistemini çökerten hastalıklar nelerdir?
 
Bağışıklık sistemi kişiyi olası hastalık ve enfeksiyonlara karşı korur. Bağışıklık sistemi sağlıklı çalışmadığında bir takım problemlerin ortaya çıkar. Bağışıklık sisteminde meydana gelen sorunlar vücudumuzun dışarıdan gelen tehlikelere karşı savunmasız kalmasına neden olur.
 
Bağışıklık sistemi olmadan vücudumuz bakteri, virüs, parazit ve daha fazlasından saldırıya açık olmaktadır. Bu açıdan bağışıklık sistemimiz hayatta kalmamız için çok önemlidir.
 
Bağışıklık sisteminin 6 ana parçası vardır. Bunları; beyaz kan hücreleri, antikorlar, kompleman sistemi, lenfatik sistem, dalak, kemik iliği, timüs olarak sıralayabiliriz.
 
Bağışıklık sisteminin gerektiğinden fazla çalışması durumunda ise vücut kendi dokularını yabancı olarak algılar ve bu dokulara saldırarak zarar verir. Bağışıklık sisteminin kendi dokularına saldırmasına otoimmün hastalıklar denir.
 
Otoimmün hastalıklar vücudun birçok farklı alanını etkileyebilir. Otoimmün hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz.
 
*. Tip I Diyabet
*. Romatoid Artrit
*. Sedef Hastalığı (Psoriazis)
*. Multipl Skleroz (MS)
*. Sistemik Lupus Eritematozus (SLE)
*. İnflamatuar Bağırsak Hastalığı (İBS)
*. Addison Hastalığı
*. Graves Hastalığı
*. Hashimoto Tiroiditi
*. Sjögren Sendromu
*. Myastenia Gravis
*. Otoimmün Vaskülit
*. Pernisiyöz Anemi
*. Çölyak Hastalığı


Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler