Çay Tohumundan Zeytinyağı

Çay Tohumundan Zeytinyağı

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yetişen çay bitkilerinden elde edilen tohumlardan özel bir makinede geliştirilen yağ, kozmetik sektörü ve yemeklerde kullanılması için çalışma başlatıldı. Çaykur tarafından..

Çay Tohumundan Zeytinyağı....
 
Türkiye’de çay tohumundan zeytinyağı kalitesinde yağ üretildi. DÜNYADA Uzakdoğu ülkelerinde yıllardır çay tohumundan elde edilen ve yemeklerde kullanılan zeytinyağı kalitesindeki yağ, Türkiye’de de üretildi.
 
Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yetişen çay bitkilerinden elde edilen tohumlardan özel bir makinede geliştirilen yağ, kozmetik sektörü ve yemeklerde kullanılması için çalışma başlatıldı. 
 
Dünyada çayın yetiştirildiği Uzakdoğu ülkeleri Japonya, Çin, Hindistan, Sri Lanka ve Endonezya’da üretilen, kozmetik sektörü ve yemeklerde kullanılan çay tohumu yağı, Türkiye’de, Çaykur tarafından yürütülen Araştırma-Geliştirme (AR-GE) çalışmaları sonucu üretildi. 
 
Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun'da yetişen çay bitkilerinden elde edilen tohumlardan özel bir makinede geliştirilen zeytinyağı kalitesindeki yağın kozmetik sektörü ve yemeklerde kullanılması için çalışma başlatıldı. ,
 
Türkiye gastronomi haberlerinde de yeralan topraktan tabağa çalışmada ‘Zeytinyağına Eş Değer Bir Ürün’ elde edildi...
 
Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, AR-GE faaliyetlerine önem verdiklerini belirterek çay tohumundan yağ ürettiklerini söyledi. Alim, “Uzakdoğu ülkelerinde çay tohumundan elde edilen yağı bizde ürettik. Bu yağ kozmetik ve yemeklerde çok etkin faydalı zeytinyağına eşdeğer bir ürün. Maliyet konusunda farklı ne olabilir diye çalışmalarımız devam ediyor. 
 
Kozmetik sanayide ilk etapta girme şansımız çok yüksek. Çay tohumundan kaliteli bir yağ elde ediliyor. Bunu süper kritik makinemizde ürettik. Cilt tamamen bu yağı emiyor. Çok farklı özellikleri var. İnşallah bu konuda iddialı bir şekilde çalışacağız. 
 
Çayın yanında ayrıca tohumun iktisadi anlamda farklı bir yanını üreticilerimize sağlamış olacağız. İlk etapta çay tohumunun yağını çıkartıp hem kozmetik sanayide hem de diğer şekilde kullanmaya çalışacağız” dedi.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler