Fazla Gıda CEO’su Olcay Silahlı’dan Uluslararası Başarı

Fazla Gıda CEO’su Olcay Silahlı’dan Uluslararası Başarı

2030’a kadar gıda israfı kaynaklı karbon salımını yarıya indirme misyonuyla yola çıkan Fazla Gıda’nın kurucu ortağı ve CEO'su Olcay Silahlı, uluslararası 2021 Mean..

Fazla Gıda CEO’su Olcay Silahlı’dan Uluslararası Başarı...
 
Küresel bir ağ ve içerik platformu olan Meaningful Business, her sene karlılık ve büyümeyle beraber bir amaç doğrultusunda Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na hizmet eden en etkili şirket liderlerini seçiyor. 
 
2016 yılında kurduğu Fazla Gıda ile şimdiye kadar 20.000 ton gıdayı israf olmaktan kurtararak 65.000 ton karbon salımını engelleyen Fazla Gıda’nın kurucu ortağı ve CEO’su Olcay Silahlı 2021 yılı için seçilen 100 lider arasında yer aldı. 
 
Meaningful Business, 90’dan fazla ülkeden kurumsal CEO’ların, sürdürülebilirlik liderlerinin, etki yatırımcılarının ve girişimcilerin oluşturduğu uluslararası bir topluluk. 
 
Her yıl, “Meaningful Business 100” adı altında tüm dünyadan, karlılığa koşarken aynı zamanda gerçek bir amacı olan ve BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na hizmet eden şirketlerin liderlerini seçiyor ve yayınlıyorlar. 2021 yılında, içlerinde Birleşmiş Milletler İcra Direktörü’nün de yer aldığı 21 kişilik jüri 75 ülkeden gelen 500’ün üzerinde adaylığı değerlendirdi. 
 
Yapılan değerlendirmede, gıda israfını önleyen çözümleriyle Açlığa Son, Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları, Sorumlu Tüketim ve Üretim, İklim Krizi maddelerine katkı sağlayan Fazla Gıda’nın kurucu ortağı ve CEO’su Olcay Silahlı 2021’in en etkili 100 liderinden biri seçildi.
 
Türkiye gastronomi haberlerinde de yer alan Meaningful Business Kurucusu ve CEO’su Tom Lytton-Dickie, Meaningful Business’ın bu seneki ödülleri hakkında; “Olcay Silahlı’yı bu seneki MB100 listesi içerisinde yer aldığı için tebrik ediyorum. MB100 listesine seçilen tüm liderleri herkes için bir ilham ve umut kaynağı olarak görüyoruz. Onlar yaptıkları işlerle sadece şirketlerini büyütmüyorlar, aynı zamanda dünyanın en önemli problemleriyle savaşmaya öncü oluyorlar.” dedi. 
 
Meaningful Business ana sponsoru EY Global Girişimciler Lideri ve jüri üyesi Stasia Mitchell, “Bugünün en inovatif liderlerinin etki ve amaç odaklı, uzun vadede dünya için pozitif etki yaratmaya çalışan liderler olduğuna inanıyorum. Bu listeye seçilen her bir lider de bunun en iyi örneğini oluşturuyor” yorumunda bulundu.  
 
Fazla Gıda CEO’su Olcay Silahlı’dan Uluslararası Başarı...
Fazla Gıda Kurucu Ortağı ve CEO'su Olcay Silahlı ise aldığı ödülle ilgili olarak “Kendim ve şirketimiz adına çok anlamlı bir ödül. 2016’da yola çıkarken, amacımız sürdürülebilir bir iş modeli kurarken aynı zamanda dünya için pozitif bir sosyal ve çevresel etki yaratılabileceğini kanıtlamaktı. Gıda israfı gibi çok önemli ve büyük bir problemle mücadeleyi sadece devlet kurumlarına ve sivil toplum kuruluşlarına bırakmamak, özel sektördeki firmaların da bu konuda aksiyonlar alabileceğini göstermek istedik. 
 
Türkiye gastronomi turizminde de Sosyal girişim kavramının Türkiye’de özellikle gençler arasında anlaşılması ve yaygınlaşması için bir örnek oluşturmayı hedefledik. Fazla Gıda kurulduğu günden bu yana karlı bir şekilde büyürken, partnerleriyle beraber 20.000 tonun üzerinde gıdayı kurtardı, bu sayede karbon salımını ve su kullanımını azalttı, 1.1 milyondan fazla ihtiyaç sahibine düzenli olarak gıda bağışı ulaşmasını sağladı. 
 
Meaningful 100 gibi, tüm dünyadan adaylıkların gösterildiği, jürisinde birbirinden değerli 21 uzmanın olduğu, uluslararası bir yarışmada kazananlardan biri olmak çok gurur verici. Üstlendiğimiz bu misyonu daha da ileriye taşımak için çalışmalarımıza devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
 
Fazla Gıda Hakkında:
 
Fazla Gıda 2016 yılında kurucuları Olcay Silahlı ve Arda Eren’in İklim Eylemi’ne yönelik teknoloji tabanlı bir girişim ile çözüm bulma amacı ile fikir olarak ortaya çıkmıştır. Gıda atığı kaynaklı oluşan karbon salımı iklim değişikliğine sebep olan karbon salımının %8’ini oluşturmaktadır. 
 
Gıda tedarik zincirinde oluşan gıda atığının 2030 yılına kadar %50 azaltılması için teknoloji tabanlı çözümler oluşturmak amacı ile yola çıkan kurucular, 2016 yılında Fazla Gıda’yı resmi olarak kurarak özel sektörde konu üzerinde farkındalık yaratma çalışmalarına başlamış ve etki odaklı bir girişim olarak 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na dikkat çekmeyi ve yeni girişimlerin oluşması konusunda örnek oluşturmayı hedeflemiştir. 
 
Gıda atığı kaynaklı karbon salımını önlerken üç önemli Küresel Amaç olan Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar, Sorumlu Üretim ve Tüketim ve Açlığa Son amaçlarını da pusula edinerek dönüşüm ekonomisi oluşturma konusunda niyetini ve sağladığı altyapı ile başarılı örnekleri ortaya çıkartan Fazla Gıda, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı(UNDP) tarafından desteklenen Accelerate 2030 Hızlandırma Programı’na seçilen dünyadaki 9 etki odaklı girişimden biri seçilmiş ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından organize edilen 2017 Cenevre Sosyal Fayda Zirvesi’nde Türkiye’den tek temsilci olarak yer almıştır. 
 
Günümüzde sosyal sorunların çözümü için devlet kurumları ya da dernek ve vakıfların tek başına tüm sorunlar ile başa çıkmasının mümkün olmadığı görüşü ve kar amacı güden işletmelerin de en az dernek ve vakıflar kadar sorumlu olduğu düşüncesi ile iş yapış şekillerini sosyal sorumlu şekilde değiştirmeleri ya da kurmaları gerektiğini düşünerek bu konuda örnek olma misyonu ile çalışan Fazla Gıda, sadece Türkiye’de değil Dünya’da da etkin şekilde gıda atığı ve açlık ile mücadelede sağladığı teknoloji altyapısı ile çözüm üretmektedir.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler