"Karadeniz Mutfağı" Projesi

Bulgaristan'da turizm ve yerel iş sektörü bir mutfak markasıyla kalkınabilir mi? Karadeniz kıyıları gastronomi turizmi alanında popüler bir yer haline nasıl gelebilir? Turizm haberleri..

Bnr' nin haberine göre; "Karadeniz mutfağı" projesi kapsamında 600'den fazla tarif arasından 50'ye yakın tarif seçildi. Karadeniz kıyısında mutfak turları ün kazanır mı? Bu görev mümkündür. Dört yıldan beri bu yönde çalışmalar yürütülüyor. Ve Burgas şehri projenin ilk başkenti olacak.  
 
Bulgaristan'da turizm ve yerel iş sektörü bir mutfak markasıyla kalkınabilir mi? Karadeniz kıyıları gastronomi turizmi alanında popüler bir yer haline nasıl gelebilir ? 
 
Bu görevi turizm haberlerinde de yer alan turistik ve lokantacılık sektöründen bir grup uzman üstlendi. Bir tur operatörü ve branşta profesyonel olan Jelyazko Atanasov, Bulgaristan'daki Yöresel Mutfaklarımızdan “Karadeniz Mutfağı” projesinin başkanlığına atandı. Projenin merkezi Pomorie'de. Hedef, 2025 yılına kadar Karadeniz mutfağının dünyanın en popüler mutfak markalarının ilk 15'ine girmesidir. 
 
Uluslararası “Black sea cousine” –“Karadeniz mutfağı” İcra Komitesi Başkanı Vladimir Bakanov bilgi verdi:  
 
“Önümüzdeki 2022 yılının başlarında Burgas’ta“Karadeniz mutfağı” prtojesiyle nasıl kazanabiliriz?” konulu bir konferansın düzenlenmesi planlanıyor. Forum çerçevesinde restoranlarda, otellerde sanatoryumlarda, bazı tücari mekanlarda çalışmalar yürütülecek. Hedef bütün turistik ürünün zincirlerin de faydalı bilgi edinmek ve yarar sağlamak. 
 
Patlıcan ruloları
Uzun bir pandemi döneminden sonra Bulgaristan'da yüz yüze görüşmeyi, bir masaya oturmayı ve "Karadeniz Mutfağı" yönetim kurulunu canlı tutmayı başardığımız için mutluyum. 
 
Proje, araştırmanın son aşamasındadır ve piyasada aktif uygulamaya geçmektedir. Son iki yılda bir veri tabanı hazırlandı.  
 
Orijinal haliyle, 662 isim yemek ismi içeriyordu. Son yılda bunları 50’ye indirdik. Seçimdeki vurgu pazarlama potansiyeliydi. 
 
Her şey aşamalı olarak yapıldı. Başlangıçta, tartışma tam veritabanına dayanıyordu. Sonuç olarak, kriterlere göre ürünleri dahi ettik. Kriterler ise - lezzet, basitlik, iyi satılan ve ayrıca pazarlama programlarında kazançlıolabilecek ürünleri içeren bir liste hazırladık.
 
Midye çorbası
Bir sonraki aşama, seçilen şeflerle yapılan mutfak seanslarıydı. Sadece Bulgaristan'dan 69 şef katıldı.” 
 
Şimdi sözü Bulgaristan köördinatörü Jelyazko Atanasov’a verelim:  
 
“Tam olarak söylemek gerekirse dört yıldan beri gastronomi turizmi haberlerinde de yer alan “Karadeniz mutfağı” markasının oluşturulması ve popülerize edilmesi üzerinde aktif çalışmalar yürütmekteyiz. Başında çalışmalarımız daha spontane oldu, bu nedenle zamanla, özellikle 2020'deki pandemi sırasında, belirli bir metodolojiyi hazırlayabildik. Ve istenen sonuçları elde edebildik. 
 
Biber börek
Karadeniz kıyısındaki tüm yemekleri seçeceğimiz kriterleri belirlemek bizim için zordu.“Karadeniz Mutfağı” projesi Yönetim Kurulu, 2022 yılından itibaren Karadeniz Mutfağı'nın ilk başkentinin Burgas kentinin ilan edilmesi kararı verdi. 
 
Karadeniz mutfağı bir mevsimsel karaktere sahiptir .Bunu da göz önünde bulundurduk. 
 
Köpoğlu
Yaz, sonbahar şenlikleri yapmayı planlıyoruz. Bu Bulgaristan için çok iyi bir haber. Çünkü bu etkinlikler sayesinde Avrupalı turistler bizim Karadeniz kıyısını daha iyi tanıyabilecek, lezzetli yemeklerimizi tadabilecek.” 


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler