Balıkseverler Şu Anda Büyük Heyecan Yaşıyor Olmalı...

Balıkseverler Şu Anda Büyük Heyecan Yaşıyor Olmalı...

Şef Eric Ripert özel bir yemeği olan crispy skin fish hakkındaki yazısını inceledik. Detaylı bir balık yemeği tarifi Crispy Skin Fish tarifinin detaylarını ve...

Balıkseverler Şu Anda Büyük Heyecan Yaşıyor Olmalı...
 
Türk aşçı haberleri olarak yabancı şefler hakkında yapmış olduğumuz bir araştırmada sn. Evren Aybars'ın gazeteduvar 'da rastladığımız şef Eric Ripert özel bir yemeği olan crispy skin fish hakkındaki yazısını inceledik. Detaylı bir balık yemeği tarifi olan ve sn. Evren Aybars 'ın severek anlatmış olduğu tarifi ilgili yazıyı kaynak göstererek takipçilerimiz ile gastronomi haberlerinde paylaşmak istedik.
 
Michelin yıldızlı balık...
 
Burada en önemli konu seçeceğiniz balık. Ben bu tarifi özellikle mercan, levrek, kaya levreği, çipura gibi beyaz etli balıklarla öneriyorum, somon ile de olabilir ancak somonun pulları her zaman yeterince iyi çıkarılmış olmayabiliyor, kullanacaksanız mutlaka dikkat edin.
 
1 Eylül itibariyle balık av sezonu açıldı. Uzunca bir süredir çeşide hasret kalan balıkseverler şu anda büyük heyecan yaşıyor olmalılar, kendi adıma ben öyle olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Elbette yazın yaşanan müsilaj sorunu kafalarda soru işaretleri yaratabilir, o konuda ben çok güvendiğim bir iki balıkçıdan alışveriş yaparak onların önerilerini dinleme yolunu seçiyorum. 
 
Bu sayfalarda birçok balık tarifi verdim, genellikle bunların kolay ve pratik tarifler olmasına gayret ettim. Geçmiş yazılarımdan birçok örnek bulabilirsiniz. En son uzak doğulu somon tarifi sonrasında Gazete Duvar’ın çok şahane dış politika yazarı Aydın Selcen ile biraz konuştuk, ona en güzel çıtır derili balık tarifini bulup burada yazacağıma da söz verdim. Bugün kendisinin siparişi üzerine size çok önemli bir şefin tarifini anlatacağım. 
 
Eric Ripert, 1965 yılında Fransa’da doğan bir şef. Yemek yapmaya çocukken annesinin yanında başlayıp, 17 yaşında aşçılık okuluna giden ve sonrasında Fransız mutfağının en önemli şeflerinden Joel Robuchon ile uzun yıllar çalışan, uzmanlık alanı deniz ürünleri olan Ripert, 1991’de şef olarak New York’un en ünlü restoranlarından biri olan Le Bernardin’de çalışmaya başlamış. 
 
Restoranın yönetici şefi Gilbert Le Coze 1994’te ani bir kalp krizi sonucu vefat ettiğinde, yerine Ripert geçmiş ve ertesi sene Le Bernardin 3 Michelin yıldızı ile ödüllendirilmiş. Le Bernardin hala 3 Michelin yıldızına sahip, 2005 yılından beri hep 3 yıldıza sahip olmuş, deniz ürünlerinin mabedi olarak anılan bir restoran. 
 
Eric Ripert
İşte bugünkü çıtır derili balık tarifi de bu büyük şefin Bon Apetit adlı dergi için hazırlamış olduğu bir tarif. Ripert tarifin yanında kuşkonmaz ve mantar ile Porto şaraplı ve şeri sirkeli bir sos servis ediyor. Ben sadece balığı anlatacağım ama arzu ederseniz YouTube üzerinden “Eric Ripert crispy skin fish” diye de kolayca bulabilirsiniz. 
 
Balıkseverler Şu Anda Büyük Heyecan Yaşıyor Olmalı...
Crispy Skin Fish Nasıl Pişirilir?
Crispy Skin Fish İçin Kullanılan Malzemeler:
 
*    Kemiksiz Fileto Balık 
*    Sıvı Yağ
*    Tuz
*    Chinese Five Spice (Veya Yenibahar)
 
En İyi Balık Yemeklerinden Crispy Skin Fish Yapılış Tarifi:
 
Burada en önemli konu seçeceğiniz balık. Mümkünse, eğer balıkçınız bunu yapıyorsa, büyük bir balıktan porsiyon filetolar almaya çalışın. Ya da kişi sayısına göre alabileceğiniz balık miktarını ayarlayabilirsiniz. Ben bu tarifi özellikle mercan, levrek, kaya levreği, çipura gibi beyaz etli balıklarla öneriyorum, somon ile de olabilir ancak somonun pulları her zaman yeterince iyi çıkarılmış olmayabiliyor, kullanacaksanız mutlaka dikkat edin.
 
Balığı pişirmeden önce bir ipucu da çıtır olması için derisinin iyice kurumasının gerektiğini unutmayın. Bunun için ya balığı pişirmeden 1 saat kadar buzdolabında derisi üstte kalacak şekilde üstü açık şekilde bir tabakta bekletmek, ya da aceleniz varsa kağıt havlu ile iyice kurulamak. 
 
Balığı pişirmeden önce, derisine tuz ve bol miktarda Chinese five spice ya da yenibahar serpin. Baharat hem güzel bir koku verecek hem de derinin çıtır çıtır olmasına katkıda bulunacaktır. Yapışmaz yüzeyli bir tavayı iyice ısıtın, üzerine ancak kaplayacak kadar sıvıyağ ekleyin, zeytinyağı ve tereyağı kullanmayın, zeytinyağı lezzet olarak fazla kuvvetli, tereyağı ise deriyi yumuşatır. 
 
Balığı derili yüzeyi alta gelecek şekilde sıcak tava üzerine yerleştirin ve ilk 20 saniye kadar içe kıvrılmasını engellemek için spatulayla üstten bastırın. Bu süre sonrasında çevirene kadar balığa hiç dokunmayın. Balık pişerken derinin üzerine doğru rengi opaklaşacak, bu değişim balığın %70’ine kadar gelene kadar bekleyin, deri de iyice çıtır çıtır hale geldiğinde balığı çevirin ve bir dakika daha pişirip servis yapın. 
 
Bu tarifi birkaç defa denedim ve oldukça nefis bir sonuç aldım, sizlere de en kısa zamanda denemenizi öneririm. 
 
Keyifli günler dilerim. 


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler