Gemi Aşçılığı Kursu...

Gemi Aşçılığı Kursu...

Gemi aşçısı nasıl olunur? Gemi aşçılığı için bir kurs varmıdır? Nasıl Gemi aşçısı olurum diyen 'ler... Gemi aşçısının özellikleri nelerdir? Gemi aşçısı olabilmek için nasıl bir eğitin alınmalıdır?

Gemi Aşçılığı Kursu...
 
Gemi aşçısı nasıl olunur? Gemi aşçılığı için bir kurs varmıdır? Nasıl Gemi aşçısı olurum diyenler... Gemi aşçısının özellikleri nelerdir? Gemi aşçısı olabilmek için nasıl bir eğitin alınmalıdır?
 
Pandemi sürecinden sonra acaba gemilerde çalışmak bir alternatif olabilirmi? Gemi Aşçılığı Kursunu bitirdikten sonra acaba aşçı olarak gemilerde iş bulabilirmiyim? Peki gemilerde nasıl iş bulunur? Gemide aşçı olarak çalışabilmem için neler yapmalıyım?
 
İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu ve Arkas Holding Gemi Filo Yönetimi’nin eğitim desteğine dayalı iş birliği ile aşçılık mesleğinde Aşçılık Programı öğrencilerine gemi aşçılığı konusunda eğitim verildi. Pandemi koşullarına uygun şekilde hijyen ve mesafe kurallarına göre yapılan eğitimde tecrübeli kaptan Sedat Özozan gemi aşçılığı konusunda önemli bilgiler verirken, deneyimli gemi aşçısı Erdoğan Baytekin ise öğrencilerle birlikte yemek yaptı.
 
İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu ve Arkas’ın eğitim desteğine dayalı iş birliği kapsamında, Aşçılık Programı öğrencilerine yarım gün süren gemi aşçılığı eğitimi verildi. İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu Mutfak Atölyesi’nde düzenlenen etkinliğe, Arkas Holding Gemi Filo Yönetimi’nden kaptan Sedat Özozan ve gemi aşçısı Erdoğan Baytekin katıldı. 
 
Gemi aşçılığının Türkiye’de geliştirilmeye muhtaç bir alan olduğunun vurgulandığı etkinlikte, Aşçılık Programı öğrencileri hem gemi aşçılığının inceliklerini hem de gemi mutfağını öğrendi.
 
“Gemi aşçılığı, Türkiye’de çok bakir bir alan”
 
Etkinlikte konuşan İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Derman Küçükaltan, “Gemi aşçılığı, Türkiye’de çok bakir bir alan. Özellikle geliştirilmeye muhtaç bir alan. Bu etkinliği yapmamızdaki amaç, siz öğrencilerimizin belki gelecekte gemilerde çalışacak olabileceğinden hareketle sizlere teknik bilgi vermek. İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı, Türkiye’de YÖK’ün yetkilendirdiği ve TURAK tarafından akredite edilen ilk ve tek program. Dolayısıyla bu programımızı daha işlevsel kılmak istiyoruz. Akreditasyonun verdiği güçle daha faydalı olmak istiyoruz” dedi.
 
“Gemi, yüzen bir fabrikadır”
Kaptan Sedat Özozan da, “İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu’nun bu konuya gösterdiği ilgi ve değerden dolayı teşekkür ediyoruz. Gemide çalışmaya gelen aşçıların tek referansları önceki iş yerlerinden aldıkları bonservisleriydi. Kişinin yeterliliğini bonservisleri haricinde bilmemiz mümkün değildi. Bu durum günümüzde alınan aşçılık eğitimleri değişiyor. Ayrıca mutfak sanatlarında karada yapılan aşçılık ile gemide yapılan aşçılık birbirinden çok farklıdır. Karada çalışan bir aşçı sıcak, soğuk veya tatlı konusunda uzmanlaşmış olabilir ama gemide çalışan bir aşçı hepsini bilmek ve yapmak zorundadır. 
 
Gemi, yüzen bir fabrikadır. Gemi, 7 gün 24 saat çalışır ve gemi mürettebatının sosyal olduğu tek yer yemek salonu ve yemek zamanıdır. Gemide çıkan yemeğin kalitesi ve lezzetinin düzgün olmaması mürettebatın motivasyonunun bozulmasına neden olur. Bu yüzden gemide aşçılık çok önemlidir” diye konuştu.
 
“Planlı ve programlı olmak zorundasınız”
 
Özozan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Karada istenilen yiyeceğe, istenilen saatte ulaşabilirsiniz ama gemide böyle bir şansınız yok. Öyle bir planlama yapacaksınız ki, elinizdeki kaynakları maksimum kullanacaksınız. Siz kıvırcık marul solduğunda yenisini kasa kasa getirtebilirsiniz karada ama gemide öyle bir şansınız bulunmuyor. 
 
Bu nedenle de yemek programının çok dikkatli planlanması lazım. Özellikle taze kumanya konusunda, 20 gün45 gün veya 2 ay arayla alışveriş yapılabiliyor. Bazen öyle limanlara gidiliyor ki hijyen şartlarından dolayı alışveriş yapılamıyor. Gemideki aşçılık ve de mutfak planlaması bu yüzden çok önemli.”
 
Konuşmaların ardından gemi aşçısı Erdoğan Baytekin, Aşçılık Programı öğrencileri ile birlikte mutfağa girerek gemi aşçılığını anlattı ve onlarla yemek pişirdi. İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu ve Arkas Gemi Filo Yönetimi arasında eğitime dayalı iş birliğinin sürmesi hakkında görüş birliğine varıldı.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler