Kolajenin Faydaları Nelerdir? Hangi Besinler Kolajen İçerir?

Kolajenin Faydaları Nelerdir? Hangi Besinler Kolajen İçerir?

Cilde ışıltı, pürüzsüzlük, nem ve esneklik kazandırıyor. Saç köklerini güçlendirerek saçların sağlıklı ve gür olmasını sağlıyor. Diş ve tırnakları besliyor...

Kolajen İçeren Besinlerle Sağlığınızı Koruyun Kolajen İçeren Besinlerle Sağlığınızı Koruyun 
Esra Işıkdemir - Uzman Diyetisyen
 
Son yıllarda güzellik ve besin takviyesi sektörünün gözdesi olan kolajen, toplumdaki yaygın inanışın aksine sadece cildimizin değil, tepeden tırnağa tüm vücudumuzun sağlıklı olmasında 'kilit' rol üstlenen son derece önemli bir protein. 
 
Kolajen eksikliğinin yansımaları en çok cildimizde görülüyor. Cildimiz sıkılığını kaybederek sarkmaya başlıyor, matlaşıyor ve kırışıklar kaçınılmaz hale geliyor. Ayrıca eklem kıkırdaklarından tendonlara, dişlerden tırnaklara kadar pek çok organ ve dokularda hasarlar gelişiyor. 
 
Kolajeni vücudumuz yaşadığımız süre boyunca kendi üretiyor. Ancak 25'li yaşlardan itibaren vücudumuzda kolajen üretimi yavaşlamaya başlıyor, 35'li yaşlardan sonra yavaşlama hızını artırıyor, bunun sonucunda olumsuz etkiler kendini daha fazla gösteriyor.
 
Nem deposu smoothie nasıl yapılır?
Kolajenin Faydaları Nelerdir? Hangi Besinler Kolajen İçerir?
Aynı zamanda sigara, hava kirliliği, güneş ışınları ve şekerli besinler tüketmek gibi hatalı beslenme alışkanlıkları da vücudun kolajen üretme kabiliyetini olumsuz etkiliyor. 
 
Kolajenin faydaları nelerdir?
 
• Cilde ışıltı, pürüzsüzlük, nem ve esneklik kazandırıyor. 
• Saç köklerini güçlendirerek saçların sağlıklı ve gür olmasını sağlıyor. 
• Diş ve tırnakları besliyor. 
• Kornea tabakasını güçlendirerek pek çok göz hastalıklarının gelişme riskini azaltıyor. 
• Damarlarda kan dolaşımının hızlanmasını sağlarken, atardamarlarda tehlikeli plak oluşma riskini düşürüyor. 
• Bir diğer önemli görevi, eklem dejenerasyonlarını ve ağrılarını hafıfletmek, eklemleri onarmak. 
• İnsan vücudunda en çok bulunan protein olan kolajenin temel görevi vücudun kemik, kıkırdak ve kas dokularına yapısal destek vermek. 
 
Kolajenli turuncu smoothie nasıl yapılır?
Kolajenin Faydaları Nelerdir? Hangi Besinler Kolajen İçerir?
Kolejen içeren besinler nelerdir? 
 
Kemik suyu: 
Kemik suyu içerdiği glisin, prolin ve arjinin gibi önemli amino asit içeriğiyle mükemmel bir kolajen kaynağı. Beslenme rutininize zaman zaman kemik suyu eklemeniz, vücudunuzda azalan kolajeni yerine koymak için ideal. 
 
Ancak rutinde kemik suyu tüketimi kan kolesterol düzeylerini arttırabileceği için kalp-damar hastalığı veya kolesterol yüksekliğiyle ilişkili herhangi bir hastalığınız varsa kemik suyu tüketiminden kaçınmanız çok önemli. 
 
Yumurta beyazı: 
Yumurtanın beyazı, glisin ve prolin de dahil olmak üzere kolajeni oluşturan diğer amino asitleri de içerdiği için en iyi kolajen kaynaklarından biri olarak nitelendiriliyor. Ancak sadece yumurta beyazı yerine tüm yumurtayı tüketmek kolajen desteğinin yanı sıra sağlıklı yağ ve yüksek kalitede protein de sağlıyor. 
 
Jelatin: 
Jelatin, kolajenden türetilmiş bir protein türü. Bu yüzden kolajen üretimini arttıran besinlerden biri olarak kabul ediliyor.Jelatini pişirme sırasında kullanılabilir ve yemeğinizin besin değerini arttırmak için çorba, güveç veya et suyuna karıştırabilirsiniz. 
 
Koyu yeşil yapraklı sebzeler: 
Kolajen üretiminde bir diğer önemli faktör de,kolajenle birlikte C vitamini tüketiminin yeterli olması. Dolayısıyla ıspanak, semizotu, tere, roka ve maydanoz gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler beslenme listenizde düzenli olarak mutlaka yer almalı. 
 
Turunçgiller: 
Portakal, mandalina ve limon gibi turunçgiller de C vitamininden zengin oldukları için kolajen üretimini destekliyorlar. Çünkü kolajen sentezlenirken tıpkı diğer birçok protein gibi yardımcı besin ögelerine ihtiyaç duyuyor ve C vitamini de kolajen üretiminde başrolü üstlenen bir besin ögesi. 
 
Kırmızı ve mor meyveler: 
Çilek, ahududu, böğürtlen, karadut ve yaban mersini gibi kırmızı ve mor meyveler C vitamini deposu olup kolajen üretimini destekliyorlar. Özellikle çilek içerdiği bir antioksidan çeşidi olan ellajik asit sayesinde kolajenin yıkımına karşı da koruyucu etki gösteriyor. 
 
Sarımsak: 
C vitamini dışında kolajen üretimini destekleyen besin ögelerinden biri de, sülfür. Sarımsak içerdiği bol miktarda sülfür sayesinde kolajen üretimini destekleyen besinler arasında yer alıyor. 
 
Su yosunu: 
Kolajen proteini başlıca glisin ve prolin aminoasitlerinden oluşuyor. Dolayısıyla beslenmede glisin ve prolini zenginleştirmek kolajen üretimini de arttırıyor. Spirulinaglisinden zengin bir su yosunu çeşidi ve kurutulmuş halde satılıyor. Spirulinayı meyve sularına veya tatlılara ekleyebilirsiniz. 
 
Morina balığı: 
Diğer birçok beyaz balık gibi morina balığı da glisin ve prolin gibi amino asitlerden oldukça zengin olması sayesinde kolajen üretimini artırıyor. Ayrıca selenyum, B6 vitamini ve fosfor gibi besin ögelerinden de zengin bir besin. 
 
Gençlik iksiri smoothie nasıl yapılır?
Kolajenin Faydaları Nelerdir? Hangi Besinler Kolajen İçerir?
 
Yaban mersini ve muzlu smoothie nasıl yapılır?
Kolajenin Faydaları Nelerdir? Hangi Besinler Kolajen İçerir?


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler