El Değirmeni Nedir?

El Değirmeni Nedir?

Şimdilerde hatıra olarak evlerimizde sakladığımız bu el değirmenleri aslında geçmişi 'mize dönmemizin bir başlangıcı olmalıdır diye düşünüyorum. Anadoluda çok nadir...

El Değirmeni Nedir?El Değirmeni Nedir?
Şef Mustafa Polat
 
*   Anadolunun en kıymetli mutfak envanterlerinden olan bu aleti sanırım yeni kuşaklar bilmezler.
 
*   uzak dağ köylerinde genellikle daha sık kullanılırdı... Su ve yel değirmenlerinin olmadığı köylerde, tahılları bunlarda öğütürlerdi.
 
*   Teknolojinin hayata geçmesi ile beraber, yozlaşan kültürlerimizden birisi de el sanatları ve bu tür geleneklerdir
 
*   Şimdilerde hatıra olarak evlerimizde sakladığımız bu el değirmenleri aslında geçmişimize dönmemizin bir başlangıcı olmalıdır diye düşünüyorum.
 
*   Anadoluda çok nadir kullanılıyor olması da eski toprak dediğimiz büyüklerimizin vazgeçmek istemedikleri ağız tadlarının değişmesidir.


Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler