Kış Kızartması Nasıl Yapılır?

Kış Kızartması Nasıl Yapılır?

Büyüklerimden gördüğüm bu alışkanlığı devam ettiriyorum bende. Bu yaz kuruttuklarımla kızartma yaptım ve unutulmaya yüz tutmuş bu yemeğimizin tarifini sizlerlede paylaş...

Kış Kızartması Nasıl Yapılır?Kış Kızartması Nasıl Yapılır?
Yöresel Lezzet Taşıyıcısı "Fazile Paksoy"
 
Kışın karnı geniş olur ne verirsen yer derdi anneannem. Yazın yetiştirdiğimiz bütün sebze ve meyvelerin fazlasını kuruturduk.
 
Biberler patlıcanlar önce ipe dizilir, sonrada kargılara  bağlanırdı. Domatesler ve meyveler kurutulmuş katır  kuyruğu  çalılarının  üzerine serilirdi. 
 
Buralarda yaz geceleri çiğ yağar. O yüzden akşam güneş kavuşmadan önce kurulukları içeri almak, sabahları da güneş doğupta bir adam boyu yükseldimi dışarı çıkarıp, çalı duvara asmak benim işimdi. 
 
Bu getir götür işi iki ay kadar sürerdi. Ağustos sonu, eylül başı gibi sıcak bir günde akşam üzeri fırın yakılır kuruluklar fırınlanır ve bez çuvallara doldurulurdu.
 
Dizdiğimiz ipler ve kargılarda bir dahaki sene kullanılmak  için saklanırdı. 
 
Kış Kızartması Nasıl Yapılır?
Büyüklerimden gördüğüm bu alışkanlığı devam ettiriyorum bende. Bu yaz kuruttuklarımla kızartma yaptım ve unutulmaya yüz tutmuş bu yemeğimizin tarifini sizlerlede paylaşmak istedim.
 
En farklı kızartma çeşitlerinden Kış Kızartması için Malzemelerimiz : 
 
*    Kuru patlıcan, 
*    kuru biber, 
*    kuru domates,
*    Kış kabağı(bal kabağı)
*    Kuru soğan, 
*    sarımsak
*    Zeytinyağ
*    Kabakları unlamak için biraz un
*    Limon, 
*    yoğurt ve tuz 
 
Ege mutfak kültüründe Yapılışı : 
 
Kış Kızartması Nasıl Yapılır?
İlk iş kuru malzemelerimizi güzelce yıkıyoruz.Daha sonra kaynayan suyun içine atıyoruz.
 
Biberlerimizi ve domateslerimizi 10 dakika kadar, kaynatıp yarım saatte bu suyun içinde tutmamız patlıcanları da yarım saat kadar kaynatıp bir saat kadarda bu suyun içinde kabartmamız yeterli.Kış kabağımızı patates dilimler gibi, soğanımızı halka şeklinde bir parmak kalınlığında dilimliyoruz.
 
Sarmısaklarımızı dişlere ayırıyoruz. 
 
Kış Kızartması Nasıl Yapılır?
Kuruluklarımız yeteri kadar kabardığında sularını süzüp bir sofra bezinin üstüne dizerek kurutuyoruz. 
 
Daha sonra yağımızı kızdırıyoruz ve  önce unladığımız kabakları, patlıcanları, biberleri, soğan ve sarmısakları en sonda domatesleri kızartıyoruz. İsteğe göre sarımsaklı yoğurt veya ekşili sarımsak eşliğinde servis edebiliriz.Elinizin lezzeti, sofralarımızın bereketi eksilmesin.. Sevgilerimle. Yemeğimizin adı Kış Kızartması.
 
Türk aşçı haberleri olarak:
Geleneksel Türk mutfağında Yöresel Lezzet Taşıyıcılarından Fazile Paksoy 'a mevcut bilgileri dahilinde mutfağımıza katkılarından dolayı teşekkür eder çalışmalarında başarılar dileriz.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler