Mantar Turşusu Tarifi

Mantar Turşusu Tarifi

Anadolu mutfağında bugün de nefis turşu tariflerinden hardallı üzüm turşusu yapanlara bazı yörelerde nadir de olsa rastlanmaktadır. Osmanlı'yı gezen birçok yabancı seyyah anılarında bu turşu...

Günümüzde en çok satılan turşu salatalık turşusu iken Osmanlı turşularından  en çok sevilen ve yapılan turşu (maalesef  artık yapılmayan ve unutulan) üzüm turşusu olmuştur. Üzüm turşusu diğer turşulardan farklı olarak sirke yerine şıra ve hardal tohumu ile yapılırdı. 
 
Anadolu'da ve Anadolu mutfağında bugün de nefis turşu tariflerinden hardallı üzüm turşusu yapanlara bazı yörelerde nadir de olsa rastlanmaktadır. Osmanlı'yı gezen birçok yabancı seyyah anılarında bu turşudan özellikle bahseder.
 
Osmanlı döneminde çarşıda bulunan turşu dükkânlarının haricinde sokakta satış yapan seyyar turşucular da bulunurdu. Günümüzdeki turşu dükkânları ve seyyar turşucular Osmanlı mutfak kültüründeki turşuculuk geleneğini yaşatan önemli unsurlardır.
 
Mantar Turşusu Tarifi
Mantar Turşusu Kullanılan Malzemeler
 
*     600 G Mantar 
*     70 Cl (2 1/2 Su Bardağı) Sirke 
*     3 Kurutulmuş Arnavut biberi 
*     3 Küçük Hint cevizi 
*     2 Defne Yaprağı 
*     3 Kekik Dalı 
*     2 Küçük Soğan  
*     2/4 Tatlı Kaşığı Tuz 
*     8 Tene Karabiber 
 
Mantar Turşusu  Hazırlanış Tarifi
Mantarları kâğıt mutfak havlusuyla iyice silerek topraklarını temizleyip (sakın yıkamayın; silmeyi yetersiz görürseniz, keskin bir bıçakla ince ince soyabilirsiniz), bir kenara bırakın. 
 
Kalan bütün malzemeyi ateşe dayanıklı büyük bir cam kâseye koyup, kâseyi fırına vererek, % 100 ısıtılmış fırında sirke kaynamaya başlayıncaya kadar (7 - 8 dakika) bekletin. 
 
Sirke kaynamaya başlayınca mantarları ekleyip, % 100 ısıtılmış fırında yumuşamaya yüz tutuncaya kadar (4 dakika) pişirin (her dakikada bir, kâseyi fırından alıp, mantarları altüst edin). 
 
Kâseyi fırından alıp, içindeki malzemeyi bir tencere üstüne yerleştirilmiş süzgeçte süzerek, bir kavanoza doldurun. 
 
Tencereye süzdüğünüz sirkeyi üstlerine boşaltıp, en üstüne yuvarlak bir alüminyum folyo parçası yerleştirerek, kavanozun kapağını sıkıca kapatın. 
 
Kavanozu serin, nemli olmayan ve iyi havalanan bir dolapta en az 2 gün beklettikten sonra, servis yapın.
 
Türk Aşçı Haberleri Not; 
Türk aşçı haberleri olarak sizler için hazırlamış olduğumuz bu nefis ve lezzetli Turşu tariflerini denediğinizde yorumlar bölümünde sizlere daha iyi hizmet edebilmek amacı ile düşüncelerinizi bizimle paylaşırsanız seviniriz.

 Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve "kaynak gösterilse" dahi iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz ve başka bir yerde yeniden yayıma konulamaz.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler

WhatsApp chat WhatsApp Danışma Hattı