Şef Ayhan Karadeniz; Yöresel Lezzetlerimiz İlgi Çekiyor...

Şef Ayhan Karadeniz; Yöresel Lezzetlerimiz İlgi Çekiyor...

Kayseri biber çeşnili köy ekmeği, Kastamonu pastırması, Ankara çubuk turşusu, Trakya keçi peyniri, Bursa kestane şekeri, Antep fıstığı ve Trabzon hurması gibi özel ürünler...

Şef Ayhan Karadeniz; Yöresel Lezzetlerimiz İlgi Çekiyor
Fairmont Quasar İstanbul, Accor Otelleri’nin lüks hizmet veren markalarından bir tanesi. Gerek Avrupa gerekse de Amerika kıtalarında bilinilirliği yüksek olan marka, bu kapsamda hizmetlerini de dünya standartlarına taşıyor. Beş çayı konsepti ise bunlardan bir tanesi. Biz de otelde akşamüstü keyfinin olmazsa olmazı beş çayını dinlemek üzere Pastry Chef Ayhan Karadeniz ile bir araya geldik.
 
Fairmont Quasar İstanbul, sunduğu beş çayı ile şehir otelciliğinin en çok tercih edilen noktalarından biri oluyor. Ayhan Karadeniz günün en keyifli anlarına eşlik eden beş çayı konseptlerinden şöyle söz ediyor: “Fairmont ailesinin efsanevi otellerinin yer aldığı New York ve Londra kentlerinin akşamüstü çay alışkanlıklarına tatlı bir gönderme yaparak ‘Londra’, ‘New York’ ve ‘İstanbul’ menüleri ile keyifli bir akşamüstü çay saatimiz var. Dünyanın en iyi çaylarını, klasikleşmiş ve farklı harmanlarla her geçen gün daha da yeniliyoruz.”
 
“Aralık ayında Noel ve yılbaşı lezzetlerimizi ön plana çıkardık”
 
Ayhan Karadeniz, meslek hayatı boyunca İstanbul’un birçok üst düzey otelinde farklı pozisyonlarda çalıştı. Yaklaşık 32 yıllık bir tecrübe ile son olarak Fairmont Quasar İstanbul’da pasta şefi olarak meslek hayatını sürdürüyor. Menüde sürekliliği sağlamak adına geleneksel lezzetleri korumaya özen gösterdiklerini belirten başarılı şef, “Dönemsel ve mevsimsel olarak özel reçeteler geliştirdiğimiz de oluyor. Örneğin, Aralık ayında Noel ve yılbaşı lezzetlerimizi ön plana çıkardık” diyor.
 
Yerelden globale uzanan lezzet resitali
 
Fairmont Quasar İstanbul, hem yerel hem de uluslararası konuklarına sunduğu hizmetlerden biri olarak İngiltere’nin ünlü konseptlerinden “beş çayı” konseptini benimsiyor. 3 farklı çay saati menüsü ile misafirlerine farklı lezzetler deneyimleme imkanı sağlayan otel, sunduğu lezzet çeşitliliği ile de oldukça ilgi görüyor. Karadeniz bu lezzet çeşitliliğini bizlerle paylaşıyor:
 
İstanbul çay saatinde yerel lezzetlerden Kayseri biber çeşnili köy ekmeği, Kastamonu pastırması, Ankara çubuk turşusu, Trakya keçi peyniri, Bursa kestane şekeri, Antep fıstığı ve Trabzon hurması gibi özel ürünler ile yapılmış imza tatlar bulunuyor. Londra menümüzde İngilizlerin beş çayının vazgeçilmez lezzetleri; 
 
scone’lar, marmelat alternatifleri ve elmalı tarçınlı tart gibi çeşitli klasik tatlar yer alıyor. New York havası almak isteyenler için ise; hindili, etli sandviçlere tatlı olarak New York usulü cheesecake eşlik ediyor.”
 
“Demlique, çay ve çay saatlerine özel olarak tasarlanmış bir mekânımız”
 
Fairmont Quasar İstanbul’da, İstanbul menüsü en çok tercih edilen seçeneklerin başında geliyor. “Yöresel lezzetler misafirlerimizin damak tatlarına uyduğu için ilgi çekiyor” diyen deneyimli pasta şefi sözlerini sonlandırırken, “Acıbadem menümüzde en sevilen lezzetlerden. 19. yüzyıl Osmanlı mutfağında kullanılan reçeteye uygun olarak yapıyoruz ve bu onu daha değerli yapıyor. 
 
Öte yandan Demlique, isminden de anlaşılabileceği üzere çay ve çay saatlerine özel olarak tasarlanmış bir mekânımız. Bizler, misafirlerimize farklı lezzetler sunarken aynı zamanda onları çok çeşitli çaylarımız ile yeni lezzetleri keşfine de çıkarıyoruz” ifadelerini kullanıyor. 


Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler