Şef Muhammet Hancabay; Lezzetlerimizi Türk damak tadına entegre edeceğiz...

Şef Muhammet Hancabay; Lezzetlerimizi Türk damak tadına entegre edeceğiz...

Yeni sezonda konseptlerinin Akdeniz mutfağı olacağını ifade eden şef, “Bu lezzetlerimizi Türk damak tadına entegre edeceğiz. Yurt dışı..

Şef Muhammet Hancabay; Lezzetlerimizi Türk damak tadına entegre edeceğiz...
İstanbul Marriott Asia, şehir otelciliğinin İstanbul’daki en uğrak noktalarından biri oluyor. Yeni sezonda farklılık yaratmaya hazırlanan marka, iki başarılı ismi bünyesine dahil etti. Biz de markanın ekibine kattığı F&B Direktörü Engin Arslan ve Executive Chef Muhammet Hancabay ile bir araya geldik.
 
Hizmeti ve kalite standardıyla şehir otelciliğinde akla ilk gelen isimlerden oluyor Marriott Asia İstanbul. Başarılı ekibi ve lezzetleriyle gelenlere keyifli zamanlar yaşatan otel, yeni sezona da iddialı bir giriş yapıyor.
 
“Marriott, bünyesinde dünya markalarını bulunduruyor”
Yaklaşık üç ay önce göreve başlayan Engin Arslan, turizm otelcilik okulunu bitirdikten sonra kariyerine 1991 yılında Swissotel The Bosphorus, İstanbul’da başlıyor. Sonrasında Türkiye’nin en seçkin otellerinde deneyim kazanan başarılı isim, Intercontinental, Çırağan Palace, Cratos gibi ünlü markalarda üst düzey görevlerde yer alıyor. İstanbul Marriott Asia’yı seçmesinde markanın dünyadaki marka değerinin artmasının etkisi olduğunu dile getirerek, “Marriott, bünyesinde Ritz Carlton, Le Meridien, Bulgari, St. Regis gibi dünya markalarını bulunduruyor” ifadelerine yer veriyor.
 
“Lezzetlerimizi Türk damak tadına entegre edeceğiz”
İstanbul Marriott Asia’nın bünyesine kattığı bir diğer isim ise şef Chef Muhammet Hancabay oluyor. Başarılı şef mesleğe Çırağan Palace da başlıyor. Sonrasında; Londra Four Seasons, Dubai Grand Hyatt, Four Seasons Bosphorus gibi otellerde deneyim kazanıyor. Kısa süre önce ise İstanbul Marriott Asia’da mutfağın başına geçiyor. Yeni sezonda konseptlerinin Akdeniz mutfağı olacağını ifade eden şef, “Bu lezzetlerimizi Türk damak tadına entegre edeceğiz. Yurt dışından gelen misafir de Türk yemeklerini tatmak istiyor. Böylelikle zengin mutfağımızı yabancı misafirlerimize tanıtmış olacağız” diyor.
 
“Her ay farklı bir lezzeti ön plana çıkarıyoruz”
İstanbul Marriott Asia, Orange Restaurant’ta misafirlerini ağırlıyor. Akdeniz mutfağının yanı sıra lokal lezzetlere de yer veren restoran aynı zamanda banketlere de ev sahipliği yapıyor. Her ay farklı bir lokal lezzeti ön plana çıkardıklarını ifade eden Arslan, “Muhammet şefle beraber yeni menü hazırlıklarına başladık. Yeni yıla yeni menü ile gireceğiz. Her ay farklı bir lezzeti ön plana çıkarıyoruz. Kasım ayında ise bu lezzetimiz Kayseri tepsi mantı olacak” ifadelerini kullanıyor.
 
 
“Şeflerin protein, kalsiyum oranlarına dikkat etmesi gerekiyor”
“Endüstrileşme arttıkça doğallıktan uzaklaşılıyor ve insanlar doğallığı arıyor” diyen Muhammet Hancabay ise sözlerini şöyle sürdürüyor: “Sağlıklı beslenme artık ön planda. Katkı maddesi olan ürünleri insanlar tercih etmiyor. Öte yandan şeflerin; protein, kalsiyum, sodyum oranına dikkat etmesi gerekiyor. Biz de Marriott standartlarına bağlı kalarak menümüzü bu hassasiyet üzerinde şekillendireceğiz ve bir farkındalık yaratacağız.”
 
“Banket menülerini revize edeceğiz”
“Daha bilinir ve güvenilir markaları kullanmayı tercih ediyoruz” diyen Engin Arslan ise cümlelerini şöyle devam ettiriyor: “Muhammet şefle yapmak istediğimiz, menüyü revize ederek lezzet kalitesini artırmak. Bu konuda çok iddialıyız, buna paralel olarak banket menülerini de revize edeceğiz. Öte yandan çok zengin bir kültüre sahibiz. Gastronomide kendi değerlerimize sahip çıkmamız lazım.”
 
“Aşçılık son zamanlarda çok tercih ediliyor”
“Gastronomi okullarında nicelik değil nitelik önemli” diyen Muhammet Hancabay ise sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Aşçılık mesleği son zamanlarda çok tercih ediliyor. İnsanlar kendi mesleklerini bırakıp, kısa dönem eğitim alıp, şef oluyorlar. Ama insanlar hobiyi işe dönüştürmemeliler. Eskiden insanlar 5-10 sene aynı pozisyonda kalıyorlardı ama şimdi okulu bitiriyorlar üçüncü senede şef olmak istiyorlar. İnsanlarda inanılmaz bir sabırsızlık var.”


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler