Mevlevi Mutfak Kültürünü

Mevlevi Mutfak Kültürünü "Somat’a Sala" Kitabı İle Yaşatacağız...

‘Mevlana Hazretleri ne yermiş bir araştır’ sözlerinin ardından tanıştığı Mevlevi yemeklerini içeren dünyanın ilk Mevlevi mutfağı..

Şef Ulaş Tekerkaya; Mevlevi Mutfak Kültürünü "Somat’a Sala" Kitabı İle Yaşatacağız...
Konya’da aşçı olarak görev yaptığı askeri üste, komutanının ‘Mevlana Hazretleri ne yermiş bir araştır’ sözlerinin ardından tanıştığı Mevlevi yemeklerini içeren dünyanın ilk ve tek Mevlevi mutfağı üzerine işyeri bulunan Ulaş Tekerkaya Selçuklu ve Mevlana mutfağı üzerine kaleme aldığı “Somat’a Sala” adlı yemek kitabı yayınlandı.  
 
‘Amacımız Geçmişten Günümüze Gelen Yemekleri Yeni Yorumlarla Sunarak Gelecek Nesillere De Taşımak’ 
Kitap hakkında bilgi veren Somatçı Fİhi Ma Fih Restaurant Sahibi Ulaş Tekerkaya, İşyerimizde mevlevi mutfak kültürü yerli ve yabancı misafirlerimize uzun yıllardan bu yana sunmaktayız. İşyerimizde Mevlevi mutfağından 45 farklı yemeği sunuyoruz.
 
Mevlevilikte Mutfak Kültürü Ve Ateşbaz-I Veli Makamı Bu yemeklerin gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak amacıyla uzun bir çalışma ardından “Somat’a Sala” adlı yemek kitabı yayınlandık. 
 
45 çeşit farklı alışılmışın dışında bir lezzetler ile dolu dolu mesala yemekler meyveler ve kuruyemiş kahveli etler ile çok farklı olduğu Selçuklu Mevlevi Konya mutfağı hakkında harika bilgiler Hz Mevlana ve kuranı kerim den sözler ayetler ile harika bir eser ortaya çıktı.
 
Değişik zamanlarda farklı medeniyetlere beşiklik ve Selçuklu Devletine başkentlik yapmış olan Konya; Çatalhöyük, Mevlevî ve Selçuklu gibi birbirinden değerli mutfak kültürlerinin ev sahipliğini de üstlenmiştir. Bu mutfaklarda sunulan yemeklerin en önemlileri; 
 
Çatalhöyük mutfağından yufka ve helva, Orta Asya mutfağından tutmaç ve zerde, Selçuklu mutfağından sirkencübin ve herise, Mevlevî mutfağından pekmezli yemekler ve bulgur aşı sayılabilir. Bu mutfakları kaynak olarak alan Konya mutfağı İstanbul’da dünyaca ünlenen Türk Mutfağının da ana kaynaklarından birini oluşturmaktadır.
 
Hz. Mevlâna’nın aşçıbaşısı olan Ateşbaz-I Veli (ateşle oynayan) unvânı ile anılan Şemseddin Yusuf Konya’da Mevlevî Mutfağıyla birlikte Türk Mutfağında ilk sayılabilecek mutfakta ekipleşmeyi başlatmıştır. Dünyada, vefat ettiği zaman kendisine ateş renkli taşlarla türbe (anıt mezar) yaptırılan ilk aşçıbaşı olma özelliği de taşımaktadır. 
 
Bu husus, 13. yüzyıl Konyasında, mutfağın ve aşçıbaşının manevî kıymetine ve fonksiyonuna verilen önemi belirtmektedir. Konya  gibi büyük bir kültür merkezinde, Hz. Mevlâna’dan aldığımız ilhamla ‘’Sofra” ve ‘’Ne varsa İçindedir” anlamını taşıyan “Somatçı Fîh-i Mâ Fîh” adlı restaurantımızda Çatalhöyük, Orta Asya, Selçuklu, Mevlevî, Osmanlı mutfağı ve Konya mutfağından tanıdığınız lezzetler bulabileceğiniz gibi; yıllardır kendi aşçılık eğitimimiz ve tecrübelerimizden oluşan yeni ve farklı tatlara da ulaşacaksınız. 
 
Geçmişten günümüze gelen yemekleri yeni yorumlarla sunarak gelecek nesillere de taşımak arzusundayız” ifadelerini kullandı. İngilizce ve Türkçe yayınlanan kitapta Konya kültürünün yanı sıra Hazreti Mevlana ve Ateşbaz-ı Veli ve Konya hakkında tanıtıcı bilgiler yer alıyor. Kitap  Aliexpress, Amazon gibi birçok sitede yer alıyor.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler