loader
Nail Özden Şefimizin İsrail’deki İzlenimleri

Nail Özden Şefimizin İsrail’deki İzlenimleri

İki ülke mutfak Kültürü birbirine çok yakındı fakat İsrailli şeflerin kendilerini yenilemeleri şart...

Mustafa Nail Özden Şefimizin İsrail’deki İzlenimleri
 “Türk Aşçı Haberleri ’ne Özeldir”
 
Saygıdeğer meslektaşlarım;
Türk Aşçı Haberleri “Sude ERDOGAN’ nın isteği üzerine sizlere İsrail’deki mesleki çalışmalarımızın bazı detaylardan bahsetmek istiyorum. 
 
2 yıldır Altın kepçe yemek yarışmasına katılan İsrailli dostlarımız bizi 3. Mutfak şenliği yemek yarışmasına jüri üyesi olarak davet ettiler.
 
İsrail’de 3 mutfak okulu olan Culinary Skoll koleji sahibi sevgili dostum WALLET MAHAJNA nın davetlisi olarak sevgili dostum Aşçılar Derneği eski başkanı Fikret Özdemir ve İsveçli pasta profesörü sevgili Marc Pauguet ile İsrail’e gittik.
 
 
En büyük şaşkınlığımı ile dostum Wallet Mahajna nın kızının normal Türkçe konuşması oldu. Türkçeyi nasıl öğrendiğini sorduğumda Türk dizilerinden öğrendiğini söyledi. Yarışma için 200 üniforma yapılmıştı ve hepsinde Türk bayrağı vardı. 
 
 
Türk müziği şarkıları çalınıyordu. 3 gün boyunca Bulunduğumuz bölge Arap olduğundan Türkiye hayranlıkları hemen belli oluyordu. Okuldaki tüm öğrencilerin masraflarını İsrail hükümeti tarafından ödendiğini öğrendim.
 
Türk şeflerin geleceğini öğrenen çevre illerdeki aşçılar 3 gün boyunca yoğun ilgi gösterdiler. Bizde 30 yaşın üzerinde yarışmacı olmazken elli altmış yaşında kadınlar erkekler yarışmaya katıldılar.
 
Ömrümde en güzel ve lezzetli humusu da İsrail’de yediğimi itiraf etmeliyim. Sosunda limon ve zencefil olan yaprak döner ise gerçekten harikaydı.
 
İki ülke mutfak Kültürü birbirine çok yakındı fakat İsrailli şeflerin kendilerini yenilemeleri şart. Porsiyonlar çok büyük, dünyada obezite gelecekte en büyük tehlike minimenize çalışmalar yapmalarını kendilerine uygulamalı olarak anlattık.
 
Türk mutfağından örnekler göstererek iki ülkenin birbirine ne kadar yakın olduğunu ifade ettik. Türk mutfağından modern sunumlar yaparak öğrencilere bir nebze katkı sağlamak amacıyla Work Şov gerçekleştirdik.
 
Şehir gezilerimizde ise esnaflar bize ilgi ve alakalarını eksik etmediler Çarşı esnafı Türk hayranlıklarını açıkça belli ediyordu.
 
Ülkemizi ve Türk mutfağını en iyi bir şekilde tanıtmaktan mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim.
 
Sevgiler saygılar sunuyorum.
Şef Mustafa Nail Özden
 


  • Facebook'ta paylaş

Yorumlar

  • Yorumlayan: Chef waleed ashayer
    8.1.2019 Email: Waleeddj2015********

    Sana katılmak için sana katılmak istiyorum canım arkadaşım

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler