loader
Ciğer Yahnisi Tarifi

Ciğer Yahnisi Tarifi

Ciğer Yahnisi Tarifi, Mecmuâ-İ Fevaid’de Yer Alan Tarihi Tarif Amel-i İlik" Evvela semiz koyun kuyruğundan yüz...

Ciğer Yahnisi Tarifi
Ciğer Yahnisi Kullanılan Malzemeler
 
*   1 Adet Koyun Ciğeri, 
*   1 Su Bardağı Süt, 
*   2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı, 
*   8 Taze Soğan, 
*   3 Diş Sarımsak, 
*   2 Orta Boy Domates, 
*   2 Sivri Biber, 
*   1 Çay Kaşığı Kimyon, 
*   Yarım Demet Maydanoz, 
*   Yarım Demet Dereotu,
*   Tuz, 
*   Un. 
 
Ciğer Yahnisi Yapılış Tarifi
Karaciğerin zarını ve sinirlerini ayıklatın, yaprak şeklinde doğratın. Yıkayıp kevgirde kanının süzülmesi için bir süre bırakın, yayvan bir kaba alın, üzerlerine sütü dökerek daha gevrek olmaları için 1-2 saat bekletin. 
 
Taze soğanın kabuğunu soyun, uzunlamasına ikiye bölün, varsa ortasındaki yeşil kısmı çıkartın. Domatesin kabuğunu soyun, küp şeklinde doğrayın. Biberin sapını kesin, tohumlarını çıkartın, yarım santim uzunluğunda doğrayın. 
 
Maydanoz ve dereotunu yıkayın, saplarını atın, yapraklarını yıkayın. Bir tencerede zeytinyağını ısıtın, taze soğan ve Sarımsağı koyun ve yakmadan 2 dakika kavurun. Ciğerleri sütten çıkartın, süzün, una bulayın, kavrulan soğan ve sarmısağa katın, bir kevgir ile karıştırmaya devam ederek 3 dakika daha hafif ateşte kavurun. 
 
Doğranmış domates ve biberleri katın, yarım fincan sıcak su, tuz ve karabiber koyup 10 dakika kısık ateşte pişirin. Ateşi söndürünce kimyon, maydanoz ve dereotunu serpin, karıştırın ve sıcak servis yapın. 
 
Doğranmış domates yerine 2 yemek kaşığı domates salçasını ılık suda eritip yahninin ateşten alınmasına yakın koyabilirsiniz. Arzu ederseniz taze soğan yerine küçük arpacık soğanları kullanabilirsiniz 
 
"Bölgesel Mutfaklar, Yöresel Mutfaklar, Geleneksel Türk Mutfağı, İştah Açıcılar, Osmanlı Saray Mutfağı, Sebzeli Yemekler, Ciğer Yemekleri"
 
"Mecmuâ-İ Fevaid’de Yer Alan Tarihi Tarif Amel-i İlik":
Evvela semiz koyun kuyruğundan yüz dirhem miktarı ve yüz dirhem dahi koyun ciğerinden alıp ciğeri yıkayıp ve bir miktar suda tabh ettikden sonra kuyruk ile ciğeri taşhânede gereği gibi dövüp ve cüzi tarçın ve biber ve miktâr-ı kifâye tuz koyup bir hoşça mezc eyledikden sonra münasip kumaşlara doldurup tencereye nizam üzere dizip üzerini örtecek miktarı et suyu koyup ve tencerenin kapağını kapayıp nim ateşte iki-üç saat miktarı zamanda tabh olur. Badehu pak sahana kumaşlardan silkip tekrar üzerine tarçın ve biber ekip istimal oluna. Fil- hakîka iliğe şibih olur bir-iki vak‘a tabh edip bazı ahbab ile ekl olundu. 


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler