loader
Ciğer Sarma Tarifi

Ciğer Sarma Tarifi

Ciğer Sarma Tarifi Osmanlı saray mutfağında ki ziyafetlerde, ziyafetlerde bunların yanı sıra işkembe veya...

Osmanlı saray mutfağında 
Padişah kapısının mensuplarına verilen zengin ziyafetleri divandaki daha mütevazı etkinliklerle karşılaştıracak olursak, bayram ziyafetindeki keklik dışında saray ziyafetlerine fazladan itibar katan yemek çeşitlerinden hiçbirinin vezirlerin sofrasında yer almadığını görmek bizi şaşırtacaktır. 
 
Saray ziyafetine katılan konukların önünde, çok daha geniş çorba, pilav, börek ya da tatlı ve et seçenekleri bulunuyordu. Divan yemeklerinde ne paça ne de baş bulunurken, saray mensupları için düzenlenen ziyafetlerde bunların yanı sıra işkembe veya böbrek gibi başka Ciğer Sarma gibi sakatat Yemekleri de göze çarpıyor.
 
Ciğer Sarma Tarifi 
Ciğer Sarma  Kullanılan Malzemeler 
 
*    1 Takım Kuzu Karaciğeri
*    1 Takım Kuzu İç Gömleği (Ciğer Zarı)
*    1 Su Bardağı Pirinç
*    1 Demet (5-6 Dal) Taze Nane Veya 
*    2 Yemek Kaşığı Kuru Nane 
*    1 Demet Taze Soğan Veya 
*    1 Büyükbaş Kuru Soğan
*    2 Yemek Kaşığı Dolmalık Fıstık
*    2 Yemek Kaşığı Kuş Üzümü
*    2 Yumurta
*    1 Yemek Kaşığı Eritilmiş Tereyağ
*    Yeteri Kadar Karabiber 
*    Tuz 
 
Ciğer Sarma Yapılış Tarifi
Öncelikle gömlek olarak tanımlanan ciğer zarı yumuşaması için bol ılık su içinde beklemeye bırakılacak. Ciğer yıkanıp büyük parçalar haline getirildikten sonra 10 dakika kadar kaynatılıp haşlanması sağlanacak, haşlanmış ciğer ince uçlu keskin bir bıçak ile küçük parçalara dönüştürülecek bu işlem sırasında aralarındaki damarlar temizlenip ayrılacak. 
 
Diğer taraftan fıstıklar tereyağda az pembeleşinceye kadar kavrulurken içine yıkanmış pirinç ilave edilip 3-4 dakika daha kavurma işlemi sürdürülecek ve sonunda yarım su bardağı kadar sıcak su ilave edip suyun çekilmesine kadar ateşte bırakılacak. 
 
Ocağın altı kapatıldıktan sonra ince kıyılmış soğanlar, tuz, karabiber, nane ve kuş üzümü sıcak pilava karıştırılıp 10 dakika kadar dinlenmeye bırakılacak. 
 
Ilık suda yumuşamış olan ciğer zarı (gömleği) düzgün bir şekilde altı düz bir tepsiye serilecek (tercihe göre bu zar eşit olarak küçük parçalara da bölünebilir) dinlenmesi tamamlanıp ılık bir hale getirilen pilavın içine bir yumurta çırpılıp karıştırılacak ve meydana gelen karışım zarın (gömleğin içine boşaltılacak. 
 
Gömleğin tüm kenarları yuvarlak bir şekil alacak şekilde birleştirilip( birleşimin açılmaması için tahta iğne (kürdan) ile), ters çevrilip tepsinin ortasına konulacak. Üzerine çırpılmış yumurta sarısı sürülüp gömleğin ıslatma suyundan bir kısım sıcak bir hale getirilip kenarlardan tepsiye konup, önceden ısıtılmış orta sıcaklıktaki fırına verilip 40-45 dakika pişirilecek. 


  • Facebook'ta paylaş

Yorumlar

  • Yorumlayan: kaya karadeniz
    30.10.2018 Email: kayakaradeniz********

    iste simdi cok aciktiiimmmmm!!!

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler