loader
Osmanlı ve Türk Mutfağı Dünya Zirvesinde !

Osmanlı ve Türk Mutfağı Dünya Zirvesinde !

Osmanlı Mutfağı Dünya Zirvesinde. Osmanlı ve Türk Mutfağı'na üstün katkılarından ötürü Türk Asçı Haberleri sitesinden...

 
Osmanlı ve Türk Mutfağı Dünya Zirvesinde !
Hollanda'nın Utrecht kentinde "El Qatarijne" isimli bir restoran isleten ünlü asçı Aytekin Erdoğan (44), dünya yıldızı olma yolunda ilerliyor. Hollanda doğumlu Bursa kökenli Erdoğan'ın işlettiği restoran, dünyanın en iyi restoranlarına verilen "Michelin Yildizi"na aday. Aytekin Erdoğan son olarak Osmanlı ve Türk Mutfağı'na üstün katkılarından ötürü Türk Asçı Haberleri sitesinden ödüle layık görüldü.
 
Yemek Kitabı Da Yazdı Erdoğan, 
"Şu anda Michelin ustalarının jüri üyeliği yapacağı dünya çapında bir ilk olacak gurme yarışmasının hazırlığı içerisindeyiz. Amacımız bu mutfağı sadece burada değil, dünyanın her yerinde damak tadına sunmak. Osmanlı-Türk mutfağını Fransız mutfağının birlikteliğiyle Avrupa mutfağına sundum" dedi. Erdoğan, çeşitli özel menüleri ve hikayeleri olan bir kitap da yazdı. 
 
5 Element Ilham Verdi Çinliler’in 
geleneksel felsefesini oluşturan 5 element kuralının, yani ateş, toprak, ağaç, su ve metalin kendisine ilham verdiğini söyleyen Erdoğan, söyle devam etti: "Ben bunları tatlı, eksi, tuzlu, acı ve kendi doğal acısı olan 'bitter acı' olarak düşündüm. Osmanlı-Türk mutfağını Fransız sunumuyla harmanladım" 
 
Sadece 121 Tane Var Michelin 
rehberi, otomobilleri ile seyahat edenlerin yol üzerinde nerede yemek yiyebilecekleri kararını kolaylaştırmak için hazırlanan bir rehber olarak basılmaya başlandı. 1 yıldız, "Durmaya değer", 2 yıldız "yolu uzatmaya değer", 3 yıldız ise "özel olarak gitmeye değer" anlamına geliyor. Dünya genelinde 3 yıldıza sahip, 3'ü Hollanda'da olmak üzere toplam 121 restoran bulunuyor. 
 


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler