loader
Luhum Pilavı Tarifi

Luhum Pilavı Tarifi

Luhum Pilavı Tarifi; Et suyunu bir taşım kaynatıp, sıcak tutun. Bir yoğurma kabına sodayı, 3 çorba kaşığı ter...

 
*   Osmanlı saray Mutfağın' da pilav haşlama usulü piştikten sonra üzerine biraz seker serpiştirilir ve bolca üzerine ince marul kıyılarak kaşıkla yenilirdi..!
 
*   Osmanlı Saray Mutfağında alışılagelmişin haricinde de  farklı yöntemler ile yapılan pilav çeşitleri vardır. bu pilavlarda bersane, cilav ve kavalin pirinçleri kullanılmıştır.
 
Luhum Pilavı Tarifi
5 kişilik
 
Osmanlı saray Mutfağı Luhum Pilavı Tarifi Malzemesi:
 
*   1,5 lt. et suyu (6 su bardağı)
*   250 ml. soda ( 1 su bardağı)
*   150 gr. tereyağı (10 çorba kş.)
*   2 adet yumurta
*   tuz
*   250 gr. un (2 su bardağı)
*   200 gr. soğanı (ince kıyılmış) (orta boy)
*   300 gr. domates (kabukları soyulup, ince doğranmış), (3 orta boy)
*   500 gr- kavrulmuş kıyma
*   taze çekilmiş karabiber
 
Osmanlı saray Mutfağı Luhum Pilavı Yapılış Tarifi
Et suyunu bir taşım kaynatıp, sıcak tutun. Bir yoğurma kabına sodayı, 3 çorba kaşığı tereyağını, yumurtaları ve tuzu koyup çırpın. içine unu katarak yoğurup yumuşak bir hamur hazırlayın. Hazırladığınız hamuru ceviz büyüklüğünde topaklara ayırıp, yuvarlayın.
 
Her bir topağı tek tek önüne cize alın, unlayıp oklava ile incecik açın ve kebap şişi genişliğinde şeritlere ayırın. Bu şeritleri de 1 / 2 cım.'lik kareler biçiminde kesip bir kalbur üzerine serin. Luhumları kullanılıncaya kadar burada biraz kurutun.
 
Bir tencerede tuzlu su kaynatıp , luhumları içine atın. Kevgir ile karıştırarak bir kapta kaynatın ve suyunu süzdürerek ateşten alın.
 
Süzülmüş luhumları bir sahana boşaltın. Sahanı kısık ateşe oturtup, luhumların üzerine kaynar et suyunu gezdirin, suyunu çekmeye bırakın.
 
Bu arada tavada kalan tereyağını eritin. Yağ kızınca soğanları ekleyip pembeleşinceye kadar kavurun. Kavrulmuş soğanlara domatesi de katıp karıştırın. Kıymayı da katarak tuzunu ve biberini ayarlayın. Pişen luhumların üzerine bu sosu gezdirerek servis yapın.
 


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler